Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

V Krkonoších se rýsuje Mapa republiky, může tam být až 5 metrů sněhu

31. 5. 2023

page.Name
V Krkonoších na úbočí Studniční hory se opět rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa známé jako Mapa republiky. V uplynulé zimní sezoně 2022/2023 správci Krkonošského národního parku (KRNAP) na Mapě republiky nejvíce sněhu naměřili 6. dubna, a to 9,72 metru, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Z hlediska dlouhodobého měření v lokalitě na jižním úbočí Studniční hory nad Modrým dolem jde podle něj o průměrnou hodnotu. Nejvíce sněhu tam Správa KRNAP zaznamenala v zimě 1999/2000, kdy tam byla 15,7 metru mocná sněhová vrstva.

"Odhadem tam může být stále místy až pětimetrová vrstva sněhu. Předpokládáme, že Mapa republiky by mohla roztát začátkem července. Jedná se ale o odhad, bude záležet na počasí, na slunečním svitu, na dešti, na teplotách vzduchu a podobně," řekl Drahný.

Sněhové pole Mapa republiky loni zmizelo 9. července, o čtyři dny dříve než v roce 2021. Správa KRNAP v místě měří mocnost sněhu přes 20 let několikrát za sezonu. Cílem je zjistit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory. Maxima jsou tam zaznamenávána většinou na jaře. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar první republiky, až nakonec zůstávají střední Čechy.

Přestože Mapa republiky leží na jižním svahu, sníh tam v takovém rozsahu zůstává nejdéle v české části Krkonoš. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického systému Bílého Labe, které pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky, uvedl KRNAP. Mapa republiky se každoročně na jaře rýsuje v nadmořské výšce 1420 až 1455 metrů.

Za příznivého počasí je viditelná zdaleka, dokonce až z Hradce Králové. Dobře je vidět od krkonošského bufetu Na Rozcestí, z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor nebo od Husovy boudy nad Pecí pod Sněžkou.

Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli před desítkami let turisté a začali mu přezdívat Mapa republiky. Nachází se v nejpřísněji chráněné první zóně KRNAP, proto se k němu turisté nedostanou.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce