Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lavinové nebezpečí v Krkonoších stoupá, v sobotu může vzrůst na 2.stupeň

20. 1. 2023

page.Name
Tendence lavinového nebezpečí v Krkonoších stoupá a v sobotu by se opět mohlo zvýšit z nejnižšího prvního stupně na druhý stupeň z pětibodové škály. Sněhová pokrývka leží nad 1000 metrů nad mořem. Na hřebenech Krkonoš je 20 až 60 cm sněhu, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

Při prvním stupni lavinového nebezpečí, který aktuálně v Krkonoších platí, se může uvolnit lavina jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. "Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta. Vítr přefoukal volný sníh na závětrné svahy,“ uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech v lokalitách Labský důl, Obří důl, Studniční hora a v polské části Krkonoš. "Vlivem větru se na krustě vytvořily na závětrných svazích sněhové desky a návěje. Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je stoupající," uvedl dnes Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna. Na první stupeň lavinové nebezpečí v Krkonoších opět stouplo v sobotu 14. ledna.

V Královéhradeckém kraji má být dnes polojasno až oblačno, na horách místy až zataženo, ojediněle se slabým sněžením. Během dne bude od jihu oblačnosti přibývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus jedním až dvěma stupni Celsia, na horách mezi minus šesti až minus třemi stupni.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce