Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Některé skiareály v kraji byly dnes kvůli počasí mimo provoz

15. 1. 2023

page.Name
Silný vítr znemožnil některým skiareálům na východě Čech nedělní lyžování. Návštěvníky uvítaly jen v sobotu. Skicentra se potýkají s úbytkem sněhu, od večera očekávají ochlazení a s ním i šanci na zasněžování, řekli provozovatelé lyžařských středisek.

Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku se lyžovalo v sobotu, kvůli silnému větru tam dnes nejezdily lanovky. Až na jednu sjezdovku byl areál zavřený. Sobotní lyžování využily asi tři tisícovky lyžařů, řekl vedoucí areálu René Hroneš.

"Bohužel od dnešních brzkých ranních hodin foukal silný vítr, který znemožnil bezpečný provoz lanovek. Od pondělí budeme mít otevřeno. Vítr přinese poměrně silné ochlazení, což nám umožní zasněžovat," řekl Hroneš.

Technického sněhu na svazích ubývá, na medvědínské straně jeho místy kolem 30 až 40 centimetrů, na svatém Petru je už sněhu minimum, dodal Hroneš.

Kvůli nepříznivému počasí dnes měl zavřeno skiareál Buková hora na Orlickoústecku, uvedl areál na webu. Od pondělí opět otevře. Jinak je v provozu půlka areálu, a to Mlýnická sjezdovka, čenkovická strana byla zavřená, jezdí ale lanovka, která lyžaře převáží na červenovodskou stranu kopce.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec je k dispozici zhruba deset kilometrů sjezdovek a lanovky. O víkendu tam zavítalo na lyžování nebo výlet 3500 lidí. "Ve stejném rozsahu budou sjezdovky otevřené i v následujících dnech. Avizované ochlazení bychom chtěli využít k zasněžování, abychom opravili stávající otevřené tratě a přidali nové sjezdovky. Ke zvýšení kvality by nám mohl pomoci i přírodní sníh, který by v Krkonoších měl padat v tomto týdnu," řekla mluvčí resortu Zina Plchová.

Kvůli dešti se zhoršily sněhové podmínky v Dolní Moravě na Orlickoústecku. O víkendu bylo na svazích půl metru technického sněhu. Od večera chce díky očekávanému ochlazení skicentrum zasněžovat. Běžecké tratě kolem Kralického Sněžníku jsou kvůli oteplení bez sněhu.

"O víkendu jsme lyžovali na sjezdovkách o délce více jak osm kilometrů, lyžařů byl dostatek, protože jsme jediným areálem v okolí, kde se stále lyžuje. Lyžaři k nám přijíždějí i z oblastí až hodinu jízdy autem. Nejlepší lyžování vládlo na sjezdovce Slamník, který se nachází ve výšce 1200 metrů nad mořem, zde mrzlo po celou sobotu i neděli, v sobotu dopoledne zde lehce sněžilo a sníh namrzl," řekla marketingová manažerka Jitka Kadlčíková.

Návštěvnost centra Sněžník kvůli oteplení podle Kadlčíkové neklesá, protože areál nabízí kromě lyžování i jiné aktivity. Turisté příjíždějí na visutý most Sky Bridge 21, na Stezku v oblacích, mohou jet lanovou dráhou nebo se svést na bobové dráze.

"Letošní zima přinesla změnu do chování zákazníků a registrujeme větší zájem pěších o návštěvu resortu," řekla Kadlčíková.

V Krkonoších leží na hřebenech 15 až 55 centimetrů sněhu. Od soboty tam opět platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Sníh je vlhký, s klesající nadmořskou výškou je mokrý až podmáčený.

"Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedli záchranáři na webu.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce