Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Sněžku zasáhl vítr o rychlosti orkánu, horní úsek lanovky nejede

30. 1. 2023

page.Name
Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dosáhl rychlosti přes 141 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory, lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Dolní úsek, Pec pod Sněžkou - Růžová hora byl v provozu. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus osm stupňů Celsia, mlha a okolo půl metru sněhu. Vítr dosahoval rychlosti do 20 kilometrů v hodině, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Vítr o síle orkánu byl na Sněžce v lednu už několikrát. Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Na hřebenech Krkonoš je 40 až 80 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích východních až západních směrů, v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Na slunných svazích se na povrchu vytvořila vlivem slunečního záření slabá krusta. V sněhové pokrývce se začínají vytvářet hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Testy stability vykazují střední stabilitu. Během dne budou srážky sněhové v kombinaci s západním větrem," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes 100 míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Od dnešních 06:00 do úterních 08:00 platí téměř pro celé území Česka s výjimkou části severovýchodních Čech a jižní a východní Moravy výstraha před silným větrem. V kombinaci s novou sněhovou pokrývkou na horách se tak budou místy tvořit sněhové jazyky. V Jizerských horách a Krkonoších meteorologové očekávají nejvíce sněhu, kde se budou v polohách nad 800 metrů tvořit i závěje. V nižších nadmořských výškách může vítr v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 km/h, na horách to může být až 110 km/h.

(ČTK)
Ilustrační foto: kudyznudy.cz