Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Exportéři se sešli v Mladých Bukách. Zavítal mezi ně i ex-premiér Topolánek

30. 11. 2023

page.Name
Cesta k prosperitě. Tak zní hlavní téma již 29. Exportního fóra, které dnes a zítra hostí Grund Resort v Mladých Bukách. Na setkání, na němž se pravidelně řeší nejpalčivější problémy české ekonomiky, průmyslu a exportu, tentokrát zavítal jako panelista i bývalý předseda vlády Mirek Topolánek.

Po úvodních příspěvcích hlavních představitelů Asociace exportérů Jiřího Grunda a Otto Daňka se za řečnický pultík postavil právě Mirek Topolánek, který vystoupil s přednáškou nazvanou „Vize směřování Česka“. Ex-premiér byl ve formě a zcela opanoval prostor svou přímočarostí a nekompromisním popisem současného stavu. Během svého projevu se obul do tripartity, ale i do současné či minulé reprezentace. Zkritizoval současnou závislost podnikatelů na dotacích. Přítomné exportéry vyzval k větší aktivitě a varoval je před spoléháním na pomoc ze strany politiků, ale i sílou Německa.

„Ode mne se nedozvíte žádnou třetí cestu. Ta totiž žádná neexistuje. Já už nejsem politik, protože můžu pojmenovávat stav věcí natvrdo a je mi to fuk, co si o tom kdo myslí,“ uvedl ex-premiér na dotaz, proč je tak – na rozdíl od současné politické reprezentace či médií – tak kritický.

Další částí odpoledního programu byla panelová diskuse nad aktuální situací v energetice, kde se s přítomnými o své názory podělili Martin Kašák a Petr Řeháček. Velkým zpestřením pak bylo vystoupení italského podnikatele působícího v České republice Roberta Brazzaleho ze společnosti Brazzale Moravia. S popisem aktuální situace malých a středních podniků vystoupili Filip Klepek ze společnosti Kovap a Jiří Grund junior ze společnosti Grund.

Program bude pokračovat do dnešního podvečera, kde bude mimo jiné prezentována exportní strategie České republiky či příklady pojišťování a financování českého exportu. Zítra dopoledne na dnešní program naváže panelová diskuse konzultanta Miroslava Zámečníka a hlavního ekonoma společnosti Akcenta Miroslava Nováka. Program Exportního fóra pak ukončí prezentace novinek v oblasti daní.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz