Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Trutnov vsadí do dlažby další kameny zmizelých

15. 11. 2023

page.Name
Žili v Trutnově, ale během druhé světové války je zavraždili nacisté. Marie Beitlerová, Julius Gans, Markus Lederer, Regina Lederová, Maxmilián Roubíček a Hugo Taussig. Jejich osudy nyní připomínají kameny zmizelých.

První žulové kostky s mosaznými tabulkami o velikosti asi deset krát deset centimetrů nechala radnice vsadit do dlažby trutnovských chodníků předloni. Letos přidala nové, aby uctila památku dalších lidí, kteří nestačili prchnout před hitlerovským režimem a byli zavražděni v ghettech, či koncentračních nebo vyhlazovacích táborech.

„Kameny velmi decentním a elegantním způsobem maří záměr nacistů, kteří usilovali o to, aby židovský národ ze světa zmizel,“ uvedl trutnovský starosta Michal Rosa při nedělní tryzně v místě, kde stávala židovská synagoga. Podobně jako stovky jiných byla během Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 zničena.

Právě při pietní slavnosti byly kameny vystavené, v nejbližších dnech už ale budou umístěné do ulic a před domy, kde židovské rodiny žily. „Síla kamenů zmizelých spočívá v tom, že nepředstavitelné zlo holocaustu převádí do sousedské roviny. Představuje nám jednotlivé osoby a jejich příběhy. Příběhy lidí, kteří žili v našem městě, naší ulici, našem domě,“ zdůraznil starosta Michal Rosa.

První kámen zmizelých položil v roce 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem německý umělec Gunter Demnig. Pod záštitou jeho nadace se postupně začaly instalovat pamětní dlažební kostky (německy Stolpersteine) po celé Evropě. Trutnov se přidal v roce 2021.

„Od města je to chvályhodný počin. Zásluhu na tom má i zastupitel Petr Sobotka, který s nápadem na umístění kamenů zmizelých v našem městě přišel,“ ocenil Tomáš Molnár, pořadatel festivalu česko-německé židovské kultury Devět bran.

Dosud byly tři kameny v podloubí Jihoslovanské ulice před číslem popisným 26, dva ve Slezské ulici (před VZP) a jeden u Staré radnice na Krakonošově náměstí. Další dva nyní přibudou v ulicích Bulharská (čp. 63), Pražská (135), Polská (189), Sokolská (237) a Polní (129). Na tabulkách jsou vždy uvedená jména, data narození a úmrtí, a místa, kde byli Židé zavražděni.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek