Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V Krkonoších napadlo 15 centimetrů sněhu, vítr zastavil lanovku na Sněžku

4. 11. 2023

page.Name
Na hřebenech Krkonoš napadlo v noci na dnešek asi 15 centimetrů sněhu. Bylo to první větší sněžení nadcházející zimy v nejvyšších partiích hor. Silný vítr dnes zastavil horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Poprvé v Krkonoších po létě sněžilo 8. října, kdy se poprašek sněhu objevil na vrcholu Sněžky.

Teplota se dnes ráno na hřebenech Krkonoš pohybovala těsně pod nulou a byla silná mlha. Napadaný sníh byl mokrý. Na Sněžce bylo minus 2,2 stupně Celsia, pocitová teplota však kvůli silnému větru byla na úrovni minus 12 stupňů, vyplývá z dat měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky.

V níže položených místech Krkonoš nesněžilo, ale pršelo. Například ve Špindlerově Mlýně od pátečního dopoledne napršelo téměř 30 litrů vody na metr čtvereční. Teplota se v horských střediscích dnes ráno pohybovala kolem tří stupňů nad nulou.

Rychlost větru na Sněžce dnes ráno činila 70 až 80 kilometrů v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Během dne se situace může změnit. Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je dnes v provozu od 08:00 do 18:00.

V Krkonoších je dnes ještě v provozu lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Její provoz vítr neomezil.

(ČTK)
Ilustrační foto: webkamera Luční bouda