Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

V Krkonoších platí 1. stupeň lavinového nebezpečí, poprvé v této sezoně

27. 11. 2023

page.Name
V Krkonoších v lavinových lokalitách platí od neděle 26. listopadu první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Horská služba Krkonoše jej vyhlásila poprvé v této zimní sezoně. Na hřebenech Krkonoš je 50 až 70 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích. První stupeň lavinového nebezpečí by měl platit i v úterý, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Při prvním lavinovém stupni jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají jen ojediněle.

Horská služba v Krkonoších v minulé zimní sezoně poprvé vyhlásila první stupeň 12. prosince, v zimní sezoně 2021/2022 to bylo 1. prosince.

"Za poslední sněžení napadlo na ledovou krustu zhruba 50 cm nového sněhu v kombinaci se západním až severozápadním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a žlabech. Nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny deskové. V pásmu lesa se mohou vyskytnout laviny z nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním stupni je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. "Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," uvedl Dlouhý.

Dnes ráno bylo u hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů osm pod nulou a 55 centimetrů sněhu, z toho deset centimetrů nového, uvedla horská služba.

Podle meteorologů v noci na úterý a během úterý bude v Česku opět sněžit, na horách místy napadne až 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách bude padat mokrý těžký sníh nebo sníh s deštěm, při poklesu teplot se tak bude tvořit náledí nebo zmrazky. Ve vyšších polohách je třeba počítat i se sněhovými závějemi, případně jazyky.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl a na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Biały Jar. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty. Hlavní lyžařské areály v Krkonoších by měly zahájit sezonu v prosinci.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce