Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Deště a tání sněhu vzedmuly horní tok Labe na 3. povodňový stupeň

25. 12. 2023

page.Name
Deště a tání sněhu vzedmuly hladiny vodních toků na řadě míst Královéhradeckého kraje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň byl dnes večer na šesti místech, druhý na pěti a na řadě míst řeky dosáhly prvního stupně, vyplynulo z údajů meteorologů. Hasiči v kraji přes den vyjížděli k více než stovce případů, většinou zásahy souvisely s povodněmi a odstraňováním popadaných větví a stromů.

Do terénu museli ve zvýšené míře také energetici. K 09:00 v Královéhradeckém kraji evidovali jednu poruchu na vedení vysokého napětí, bez proudu bylo kolem 500 domácností na Náchodsku. "Situace na východě Čech se zlepšuje, i když stále fouká silný vítr. Naši technici odstranili velkou většinu poruch," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Nejčastější příčinou poruch je silný vítr, pád stromů a větví do vedení a námraza. "Máme na řadě míst poškozené izolátory, přetrhané vodiče," dodala.

Třetí stupeň, ohrožení, platil večer na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku, na přehradě Les Království, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Brodu na Náchodsku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku a Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku.

Na druhém povodňovém stupni byla večer Dědina v Mitrově, Metuje v Krčíně na Náchodsku, Úpa ve Zliči na Náchodsku, Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí a Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku. První povodňový stupeň platil večer například na Metuji v Hronově nebo Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.

Vodní laguna se vytvořila například u mateřské školy v Hostinném na Trutnovsku, kde hasiči čerpali vodu, přemisťovali vybavení do vyššího patra a navezli několik vysoušečů. "Zasahovat jsme museli také v Kohoutově, kde začal přetékat rybník. Podařilo se vyčistit stavidla a kanál, voda již dále nepřibývala," uvedli ráno hasiči.

"Nyní většina profilů v horních částech povodí kulminuje nebo je na poklesu. Na horním Labi a Úpě v důsledku srážek a tání a na dolních částech zasažených povodí hladiny ještě zvolna stoupají," uvedl k 18:00 mluvčí Povodí Labe Jiří Petr.

Vodohospodáři během dnešní noci očekávají srážkové úhrny do pěti milimetrů zejména v horských oblastech. Teploty se během dneška a úterý budou pohybovat kolem pěti až deseti stupňů Celsia. "Vzhledem k trvajícím srážkám, vyšším teplotám a pokračujícímu odtávání sněhové pokrývky očekáváme během noci v horních částech povodí Labe a Úpy zastavení poklesů nebo opětovný nárůst hladin a průtoků na obdobné, případně i vyšší kulminační hodnoty než v předchozích hodinách," uvedl Petr.

V Královéhradeckém kraji má být v úterý zataženo až oblačno, ojediněle, od severozápadu během dopoledne přechodně místy přeháňky nebo déšť, na horách srážky četnější. Později odpoledne a večer má být až polojasno. Nejvyšší denní teploty budou od šesti do devíti stupňů Celsia, horách do pěti nad nulou. Čerstvý jihozápadní až západní vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 55 km/h, večer bude slábnout.

(ČTK)
Foto: Michal Bogáň