Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Horská služba v příštím roce i přes snížení rozpočtu neplánuje omezit provoz

12. 12. 2023

page.Name
Horská služba v příštím roce i přes snížení rozpočtu proti roku 2023 o 61,5 milionu korun neplánuje nijak omezit svůj provoz. V rozpočtu na rok 2024 totiž klesnou jen peníze vyčleněné na investiční akce, zatímco neinvestiční pobídky reálně vzrostou. Novinářům to dnes řekli místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ústřední náčelník horské služby René Mašín. Horská služba letos zažila nejnáročnější letní sezonu, na zimu je ale podle Mašína připravená.

Rozpočet horské služby bude v roce 2024 činit 398,5 milionu korun, letos to bylo podle rozpočtu schváleného Parlamentem 460 milionů korun. Podle Bartoše neinvestiční prostředky vyčleněné na provoz horské služby letos činily 226 milionů korun a celkové finance na investiční pobídky 349,7 milionu korun. V příštím roce neinvestiční část bude tvořit 239,5 milionu korun, zatímco investiční prostředky jsou v objemu nižší, přibližně 159 milionů korun.

"Spoustu věcí, které jsme plánovali v roce 2024, jsme neškrtli, ale budou se realizovat až v následujícím roce a v dalším. To činí zhruba 200 milionů korun v projektech, které jsou momentálně ve fázi vývoje. Disponibilní částka je tedy v příštím roce o deset milionů vyšší. Když jsme se dívali na provozní náklady, tak plnění rozpočtu je podle předpokladů, přestože jsme kvůli inflace některé úspory realizovali," dodal Bartoš.

Zdražování vstupů si v době, kdy podle dat Českého statistického úřadu činí inflace 7,3 procenta, uvědomuje také Mašín. Náklady tak v příštím roce budou podle něj vyšší než letos. Nikterak ale neplánuje omezovat činnost horské služby. "Ve finále nám rozpočet neklesl. Neomezujeme tedy rozsah činnosti tak, abychom nezajišťovali něco, co je zvykem," řekl Mašín.

Horská služba v letošním létě zasahovala u 3047 případů, o pět procent více než rok předtím. Průměrně tedy vyjížděla čtrnáctkrát denně a šlo tak o nejnáročnější letní sezónu. V letošním roce horská služba uskutečnila také rozsáhlou obměnu vybavení. Šlo jednak o plánovanou obnovu techniky za opotřebovanou, jednak o rekonstrukce záchranných stanic. V Jeseníkách a Jizerských horách pak byly vystavěny nové stanice.

Profesionální i dobrovolní horští záchranáři se v přípravách na letošní zimu zaměřili hlavně na zautomatizování postupů při zásahu, spolupráci a zefektivnění činností. Kvůli tomu vznikla také Zdravotně záchranářská komise sestavená z absolventů zdravotnických záchranářských škol. Podle Mašína se letos zlepšila také spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému (IZS), především se zdravotnickou záchrannou službou.

V hřebenových partiích Krkonoš, konkrétně na Labské boudě a na Slezském domě, se letos v zimě obnoví pravidelné služby. Důvodem je, aby členové horské služby rychleji reagovali při lavinových událostech. Zároveň v horách bude zázemí pro pracovníky z lavinové prevence, kteří provádějí na vrcholcích měření.

(ČTK)
Foto: archiv redakce