Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Hlavní cena za architekturu patří nouzovému východu z pevnosti

5. 10. 2023

page.Name
Vítězem druhého ročníku regionální soutěže Krkonošská cena za architekturu je nouzový východ z trutnovské tvrze Stachelberg. Porotu zaujal výjimečným spojením architektury a umění, a současně zohledněním krajinného i historického kontextu. Oznámili to pořadatelé soutěže, kterými jsou MAS Krkonoše a České centrum pro architekturu.

Autory návrhu nouzového východu dělostřelecké pevnosti T-S 72 jsou Benedikt Markel a Tomáš Hradečný z ateliéru IXA. Objekt vznikl v místě původního nerealizovaného srubu, je vstupním objektem a zároveň únikovým východem z podzemí budoucího návštěvnického centra.

„Stavba je velmi citlivě zasazena do krajinného kontextu, její konstrukční řešení je šetrné k historickým základům objektu. Syrové materiálové pojetí beton-ocelové konstrukce silně evokuje historický moment a roli československého opevnění,“ upřesnila členky poroty Jitka Tomsová.

Cena potěšila nadšence ze spolku Stachelberg, kteří se o pevnost dlouhá léta starají. „Jsme rádi, že naše stavba dostala takovéto ocenění. Je to potvrzení, že jsme se vydali cestou správnou v době projekce této stavby - postavit něco jednoduchého, funkčního, ale i architektonicky zajímavého,“ uvedl předseda spolku Pavel Holzknecht.

Ocenění převzal v prostorách industriální památky Pivovaru Kluge v Rudníku, kde se konalo vyhlášení Krkonošské ceny za architekturu.

Uděleny byly i další ceny. Například za speciální počiny Náplavce a náměstí Míru ve Vrchlabí nebo souboru staveb s názvem Současný krkonošský dům. Patří do něj Dům na horách navržený ateliérem Bíza architekti, Boudička v Peci pod Sněžkou a šindelový dům na Tippeltových boudách, oba s podpisem ateliéru A1. „Každá stavba je jiná, každá odráží svého stavebníka. Společným jmenovatelem pro všechny tři je přitom pokora k horám, stavění z přírodních materiálů a hledání inovace,“ ocenil předseda poroty Jiří Opočenský.

Do finále druhého ročníku Krkonošské ceny za architekturu postoupilo sedm staveb. „Cílem soutěže je ocenit kvalitní architektonické počiny v regionu a přinést do tohoto prostředí fenomén sousedského přístupu běžný zejména v zemích západní Evropy. Naším cílem je propojit zástupce zdejších samospráv s odborníky a ukázat jim cestu, jak rozvíjet obce a města s perspektivou, že na dnes učiněné kroky půjde v budoucnu smysluplně navázat,“ uvedl Josef Smutný, organizátor a otec myšlenky Krkonošské ceny za architekturu.

Všechny finálové soutěžní počiny jsou nyní k vidění na výstavě v Pivovaru Rudník. Fotografie a vizualizace finalistů jsou vystavené do konce října.

(pac, tz-mas)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Krkonošská cena za architekturu