Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Na Sněžce meteorologové zaznamenali první sněžení nadcházející zimy

8. 10. 2023

page.Name
Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky dnes poprvé v nadcházející zimě sněžilo. Teplota na Sněžce klesla slabě pod bod mrazu. Před rokem v Krkonoších poprvé sněžilo 18. září. Na facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

"První sněhové vločky letošní zimní sezony se objevily dnes ráno při přechodu studené fronty na Sněžce," uvedli meteorologové. Připomněli, že před rokem sněžilo již od výšky 1100 metrů nad mořem. Sněžka má výšku 1603 metrů.

V roce 2021 přišel první sníh na hřebeny Krkonoš 12. října, o rok dřív 14. října a například první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září.

Sněžení by se dnes mohlo kromě nejvyšších poloh Krkonoš objevit i na hřebenech Jeseníků. Sněhová pokrývka ale nevznikne. "Vytvoří se maximálně slabý sněhový poprašek. Zima k nám na nejvyšších místech pouze nakoukla. Jedná se pouze o krátkou epizodu a v dalších dnech čekáme opět oteplování," uvedli meteorologové.

Dnes ráno bylo na Sněžce do minus jednoho stupně Celsia. Ještě před 04:00 měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory ukazovala teplotu téměř osm stupňů nad nulou. Následně přišel prudký pokles. Pocitová teplota se na Sněžce kvůli silnému větru pohybovala dnes ráno kolem minus devíti stupňů.

Na hřebenech Krkonoš bylo nad nulou, například Husova bouda ve výšce 1046 metrů nad mořem ráno hlásila přes tři stupně Celsia. V Peci pod Sněžkou bylo dnes ráno přes pět stupňů Celsia.

Silný vítr omezil provoz lanovky na Sněžku i v sobotu, kdy nejprve nejely oba úseky a pak byl mimo provoz horní úsek. Dnes ráno vál vítr na Sněžce v nárazech rychlostí kolem 90 kilometrů v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je dnes v provozu od 08:00 do 18:00.

(ČTK)
Foto: Český hydrometeorologický ústav