Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Obyvatelé Trutnova si vybrali vybudování bezbariérového přístupu do podloubí

19. 10. 2023

page.Name
Vítězným projektem prvního ročníku Participativního rozpočtu města Trutnova se stala ,,Bezbariéra“. Získala 170 hlasů. Veřejnost vybírala mezi osmi projekty a nejvíce podpořila vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici. Realizaci radnice plánuje v příštím roce a na projekt vyčlenila milion korun.

Trutnov má za sebou první ročník participativního rozpočtu, ve kterém hlasovalo 810 občanů města. Každý mohl udělit dva kladné a jeden záporný hlas. Vítězem se stal projekt Bezbariéra od Jiřiny Volkové. Ten totiž získal 208 kladných a 38 záporných – celkem tedy 170 hlasů.

„Výsledek hlasování byl poměrně těsný a já má velkou radost, že si Trutnováci vybrali projekt, který můžeme v příštím roce zrealizovat. S myšlenkou úpravy bezbariérového vstupu do podloubí se nějakou dobu zabýváme a výsledky participativního rozpočtu nám potvrdily, že se ubíráme správným směrem, že Trutnováci tento projekt podporují, a my jeho realizaci urychlíme. Věřím, že poslouží mnoha lidem,“ uvedl trutnovský starosta Michal Rosa.

Projekt Bezbariéra navrhla Jiřina Volková.

Na druhém místě skončil projekt Jakuba Ruse s názvem Postavme slona, který chtěl navrátit sochu slona na výjezdu z Trutnova směrem na Dvůr Králové nad Labem. Třetí místo obsadil projekt Michaely Sedláčkové Třiďme Trutnov, jehož cílem bylo rozmístit na frekventovaných místech více košů na separovaný odpad a umožnit tak Trutnovákům více třídit.

Radnice obdržela celkem 977 hlasovacích formulářů, nicméně některé musela po následné kontrole vyřadit. Dle pravidel participativního rozpočtu se totiž ověřovalo, kdo je skutečně občanem města Trutnova, a ostatní hlasy byly vyřazeny jako neplatné. Finální počet platných hlasujících, tedy občanů města Trutnova starších 12 let, byl 810.

Trutnovská radnice je s průběhem prvního ročníku participativního rozpočtu spokojena a rozhodně se příští rok pustí do dalšího. „Čísla nám dokazují, že Trutnováci mají zájem o veřejné prostranství. Soutěžilo osm kvalitních projektů, o kterých rozhodl velmi slušný počet platných hlasů. Věřím, že lidé, kteří měli ostych, tak už ví, že se nemusí bát, a v příštím roce svůj projekt přihlásí. Budeme se těšit na další podnětné nápady z řad veřejnosti,“ dodal Michal Rosa.

Výsledky hlasování:
1. Bezbariéra (kladné hlasy 208 – záporné 38) 170
2. Postavme slona (293 – 133) 160
3. Třiďme Trutnov (178 – 22) 156
4. Úprava travnatého prostranství na Malém náměstí (194 – 42) 152
5. Hřiště ve Voletinách (156 – 15) 141
6. Parkování na Zelené Louce (178 – 61) 117
7. Revitalizace dětského hřiště (105 – 18) 87
8. Lavička Václava Havla (102 – 210) -108

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková