Pátek

14. června 2024

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Projekt věnovaný tradicím Krkonoš dostal z česko-polského programu miliony eur

27. 10. 2023

page.Name
Nejlépe hodnoceným projektem na podporu infrastruktury pro cestovní ruch z česko-polského dotačního programu Interreg pro období 2021 až 2027 je projekt nazvaný Krkonoše – historie a tradice ožívají. Město Vrchlabí jej připravilo společně s Regionálním turistickým informačním centrem Krkonoše, Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) a polského Karkonoski Park Narodowy. Projekt získal dotaci víc než 2,28 milionu eur, tedy přes 56,3 milionů korun. Informovali o tom zástupci města a web Královéhradeckého kraje.

"Je to veliký úspěch, zároveň je to pro nás výzva, protože to není jednoduché být lídrem projektu. Je to další krok k oživení kostelního náměstí, náměstí Míru," řekl starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka (sdružení Zvon).

Vrchlabí využije z projektu 17 milionů korun na zpřístupnění historické budovy bývalé radnice čp. 210, kde vznikne regionální turistické informační centrum včetně výstavních prostor a zázemí pro návštěvníky. "Dlouho jsme pro něj objekt hledali využití. Jedna z myšlenek byla, že tam přemístíme turistické informační centrum. Oprava bývalé radnice bude také součástí dokončení rekonstrukce náměstí Míru," řekl Sobotka. Rekonstrukce a nové uspořádání náměstí Míru probíhaly v roce 2018 a investice byla přes 40 milionů korun.

Ve Vrchlabí bude z programu zmodernizována a rozšířena také expozice Muzeum Krkonoš Správy KRNAP ve čtyřech historických domcích včetně doplnění areálu zahrady. V polském Sobieszowě dojde v rámci projektu Krkonoše – historie a tradice ožívají ke zpřístupnění historického objektu sýpky v areálu zámku a ke vzniku nové expozice. Dalšími aktivitami budou také workshopy, výstavy, folklorní nebo kulturní festivaly a další akce.

Z programu Interreg získal podporu také projekt Stezkou průmyslu a tradic, který obdržel přes 3,1 milionu eur, tedy přes 76,5 milionu korun. Vedoucím partnerem pojektu je město Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku, které jej připravilo s polskými Kowary.

V památkově chráněném objektu čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové nad Labem vznikne turistické a návštěvnické centrum, podobně jako v polských Kowarech, tam bude v budově bývalého nádraží. Vytvořen bude nový turistický produkt Stezkou průmyslu a tradic. Stezka povede oběma spolupracujícími městy a bude spojena mototrasou s tematickými zastávkami, uvedli zástupci kraje. Součástí projektu budou také výstavy, konference, stáže či jarmarky řemesel.

"Ze čtrnácti podaných žádostí jich úspěšně prošlo pouze sedm a my jsme rádi, že jsme mezi podpořenými projekty," uvedl dvorský místostarosta Jan Helbich (ANO). Na opravu domu čp. 2 dostane město přes 55 milionů korun. Radnice chce na to využít i další dotační tituly, které by pomohly s financováním akce, ať už třeba na snížení energetické náročnosti nebo na opravu fasád.

V kategorii Cestovní ruch pro období 2021 až 2027 z programu Interreg bylo podpořeno celkem sedm projektů, z toho šest se zapojením partnerů z Královéhradeckého kraje.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce