Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Dvorská zoo poprvé přirozeně odchovala vzácné kachny pižmovky konžské

17. 8. 2023

page.Name
Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé v jeho historii podařilo přirozeným způsobem odchovat vzácné kachny pižmovky konžské. Tři mláďata, jejichž domovinou je západní Afrika, se narodila po čtyřech letech snažení dvorských chovatelů, uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. Pižmovky konžské chová na světě deset zoologických zahrad sdružených v mezinárodní databázi ZIMS. Česko je na špičce chovu, chovají je ještě zoo v Ostravě, Plzni a Praze.

"O tento druh jsme velmi stáli, protože je velmi zajímavý, jeho stavy klesají a v přírodě se o něm stále mnoho neví,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. S chovem kachen, nazývaných také kachny Hartlaubovy, zoo začala v roce 2019. Ptáky získala nejprve z Nizozemska a později z USA a z pražské a ostravské zoo.

Zatím jsou mladé kachny v odchovném boxu pavilonu tropických bažin. Až povyrostou, přestěhují je chovatelé do ptačí velké průchozí voliéry.

První pižmovku konžskou safari park odchoval letos na jaře z vajíčka v umělé líhni. Při chovu takzvaně pod rodiči ale zárodky ve vejci stále odumíraly. "To se změnilo až nyní, kdy se v polovině srpna zcela přirozeně pod rodiči vylíhla tři ptáčata," uvedl Podhrázský.

Safari parku se daří odchovávat i další na chov náročné druhy vrubozobých ptáků. Pravidelných úspěchů dosahuje například v chovu kriticky ohrožených čírek černoskvrnných a v chovu pižmovek ostruhatých.

Dvorská zoo, kterou vlastní hradecký kraj, se zaměřuje na Afriku, známá je například úspěšným chovem afrických kopytníků či nosorožců. Loni návštěvnost zoo vzrostla meziročně o 23 procent na rekordních 669.432 lidí. Zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ne východě Čech.

(ČTK)
Foto: Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové