Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Poutníci na Sněžku přicházeli z české i polské strany, dorazily jich stovky

11. 8. 2023

Poutníci na Sněžku přicházeli z české i polské strany, dorazily jich stovky 36 snímků
Stovky poutníků z obou stran hranice se dnes zúčastnily tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku. Součástí akce byla mše svatá pod širým nebem. Hlavním celebrantem polední bohoslužby u kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky byl německý biskup Wolfgang Ipolt z římsko-katolické diecéze Görlitz. ČTK to řekl mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň. Po vrcholu Sněžky prochází česko-polská hranice. Kolem poledne bylo na Sněžce polojasno, teplota se pohybovala okolo devíti stupňů Celsia.

"Na vrcholu Sněžky bylo v době bohoslužby více než 1000 poutníků a turistů. Hlavním celebrantem byl německý biskup a spolu s ním koncelebrovali biskupové z Polska a královéhradecký biskup Jan Vokál," řekl ČTK Sršeň.

Dnešní Svatovavřinecké poutě na Sněžku se účastnili také bývalý prezident Václav Klaus, někteří starostové krkonošských obcí a měst a představitelé horské služby a Krkonošského národního parku.

Pouť na Sněžku se koná každoročně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i Krkonoš. Jméno svatého Vavřince také nese dřevěná kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů, například z Pece pod Sněžkou nebo Špindlerova Mlýna a kolem 11:00 se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. Poutníci přicházeli z české i polské strany.

Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová