Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Kraj opraví mosty na příjezdu do Špindlerova Mlýna, provoz bude omezen

16. 2. 2023

page.Name
Rekonstrukce tří mostů na hlavním silničním tahu z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna by mohla začít na jaře. Všechny tři mosty na silnici II/295 v úzkém údolí řeky Labe se budou opravovat za provozu s omezením pro řidiče. Uvedl to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Nyní se ve veřejné soutěži vybírá dodavatel stavebních prací. Maximální přípustná cena zakázky je 123 milionů korun bez DPH.

"Jde o tři silniční mosty nad řekou Labe v úseku komunikace II/295 Vrchlabí - Špindlerův Mlýn, které jsou v havarijním stavu, vznikly před 30 lety," řekl Lechmann.

Jedná se o jedinou přístupovou silnici do největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn. Silnice je proto jedna z nejvytíženějších v Krkonoších.

"Pokud se podaří zakázku vysoutěžit, přípravné stavební práce by mohly začít na přelomu března a dubna. Během stavby dojde ke kompletní výměně nosných konstrukcí u jednoho z mostů, spodní části mostů budou zachovány u dalších dvou. Vedle toho dojde k rekonstrukci navazujícího úseku opěrných zdí a také přilehlé komunikace II/295," uvedl Lechmann.

Rekonstrukce všech tří mostů bude souběžná a částečně omezí provoz. Budou ho řídit pracovníci stavby a světelná signalizace, aby byla doprava co nejplynulejší. "Doprava bude řízena kyvadlově a vozidla budou během stavby jezdit po mostním provizoriu a provizorních komunikacích. Podobně jako v případě rekonstrukce tří mostů na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou, kterou kraj udělal loni," řekl Lechmann.

Na silnici II/296 v Temném Dole do Pece pod Sněžkou stavební práce na třech mostech, které postavily polské firmy v 70. letech minulého století, začaly v květnu 2021 a vyšly na 187 milionů korun s DPH. Kvůli zachování průjezdnosti tam bylo nezbytné vybudovat mostní provizoria, přes která vozidla projížděla kyvadlově po celou dobu stavby. Hlavně o víkendech se v obou směrech tvořily dlouhé kolony. Opravy těchto mostů komplikovaly spojení nejen do Pece pod Sněžkou, ale také do Malé Úpy. Takzvané polské mosty na silnici v Temném Dole jsou znovu plně průjezdné od poloviny listopadu 2022.

(ČTK)
Ilustrační foto: turistika.cz