Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Od rána se skrytou kamerou... Den plný úsměvů!

22. 2. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Představte si situaci, že v den, kdy nastoupíte do práce, váš nový zaměstnavatel zjistí, že vás vlastně nepotřebuje, a řekne vám, ať to zkusíte někde jinde. Za normálních okolností by to byl hodně smutný příběh. Jenže v případě Pepperl+Fuchs Manufacturing s. r. o. je všechno jinak! Trutnovská společnost se rozhodla najmout manažera štěstí, který měl fungovat jako takový nastrčený špión do vlastních řad s úkolem zjistit, jak jsou lidé ve firmě spokojení. Nicméně celé to bylo ještě trošku jinak…

Manažer štěstí? Někdo takový existuje? Tak vězte, že tuto pozici zavádí ve svých týmech stále více zaměstnavatelů. V Pepperl+Fuchs to také zkusili, ale už dopředu věděli, že „Happiness manager“ se (zatím) pod Krkonošemi nechytí. Byla to fikce! Respektive celá akce spočívala v tom, že se jednalo o natáčení nového firemního videa, které má ukázat trutnovský závod z trošku jiného úhlu pohledu.

Jenže znáte to, když lidé uvidí kameru, budou odpovídat samá pozitiva a sociální jistoty. Proto se rozhodlo, že natáčení bude probíhat skrytou kamerou. Ve společnosti, kde nyní pracuje 300 zaměstnanců, vědělo o filmování jen pár jedinců. Jedním z nich byl i ředitel závodu Roman Demuth, kterého ve videu uvidíte také v herecké akci.

„Vypadá to na první pohled jednoduše, ale opak je pravdou. Točí se několikrát, a i když máte relativně jednoduchý text, stejně to většinou nedáte na poprvé. A to ani nemluvím o neverbálních gestech,“ usmál se. O to zajímavější pak podle něj budou záznamy ze skrytých kamer, kde není možnost opravy. „Ale musím říct, že spolupráce s partou lidí před i za kamerou byla perfektní, a doufám, že výsledek diváci ocení pozitivně,“ dodal.

Do hlavní role manažera štěstí byl obsazen Tomáš Matuška, známý trutnovský moderátor, jehož tvář sleduje celý národ při losování Sportky.

„Prožil jsem opravdu fantastický den. I přesto, že natáčení začínalo hodně brzo ráno a končilo až k večeru, jsem si to vážně užil,“ nechal se slyšet. „Byl jsem velmi mile překvapen. Lidi jsou tam fakt v pohodě, a to jak samotné vedení společnosti, tak i zaměstnanci,“ dodal s tím, že na začátku natáčení si myslel, že je snad všude placený kompars, který se musí pořád usmívat a být příjemný. „Ale to by bylo hodně drahý, protože jsem celý den potkával samé usměvavé tváře,“ rozesmál se i on.

Natáčecím dnem D byl čtvrtek 8. prosince a pro kameramanský štáb začínal už v hluboké noci, několik hodin před příchodem prvních zaměstnanců do firmy. To bylo okolo páté hodiny. Skryté kamery se instalovaly v chodbě u spodního vchodu do výroby i hlavního vchodu u recepce, jedna byla například schovaná ve vánočním stromku.

„Věděli jsme, že v Pepperl+Fuchs jsou lidé spokojení, a proto jsme se nebáli reakcí na skrytou kameru. Spontánní odpovědi kolegů nás utvrdily v tom, že všichni společně tvoříme něco, co má smysl. Pro mě osobně je to tu práce za odměnu,“ sdělila Jana Marečková, vedoucí personálního oddělení, a jedním dechem poděkovala celému HR týmu za realizaci, která nebyla jednoduchá.

Jak vnímali manažera štěstí i samotné natáčení další kolegové z firmy? „Byl jsem překvapený, co se to vlastně děje. Když pak pominulo překvapení, nastoupila myšlenka, že někdo takový se u nás ve firmě nemůže uživit,“ uvedl vedoucí technické podpory výroby Jan Suchý.

To směnová mistrová SMT Kamila Grundová přemýšlela o tom, jak je možné, že je hned po ránu někdo tak akční a usměvavý. „Byla jsem celkem dost zaskočená. Stále jsem se dívala okolo sebe, co se to děje, a neměla jsem pro to všechno logické vysvětlení. Ale na druhou stranu mě to vlastně donutilo se pořád usmívat, a tím pádem jsem měla hned ráno skvělou náladu,“ vyprávěla a dodala, že o natáčení se bavili v práci ještě několik dalších dní.

Chvilku na rozhlédnutí, jelikož manažer štěstí se zrovna bavil s kolegou, měla plánovačka výroby Lucia Maliňáková, takže si všimla i skryté kamery. „Domyslela jsem si, že půjde o nějaké natáčení. O to víc jsem ale byla nervózní u rozhovoru,“ líčila své dojmy. Zpětně však uznala, že to bylo moc příjemné osvěžení a zajímavý začátek dne.

Podobně hovořil i vedoucí výrobní kvality Miloš Toman. V hlavě mu utkvěla odpověď kolegy na otázku manažera štěstí: Kdo si myslíte, že jsem? Odpověď byla, že zástupce od výrobce cukrovinek. To ráno každý dostal od manažera štěstí sladkou odměnu. „Co si budeme povídat, sladkosti přišly vhod ke kávě,“ usmál se Miloš Toman.

Ve společnosti pak během dne vzniklo i několik oficiálních rozhovorů před kamerami. Za všechny to shrnul vedoucí výroby Jan Marek. „Byla to zajímavá a příjemná zkušenost. Největší překvapení? Především to, že jsem necítil žádnou nervozitu, přestože byla příprava prakticky nulová a celý rozhovor proběhl, jak se říká, spatra,“ konstatoval.

Jak se ukázalo, manažera štěstí v Pepperl+Fuchs nepotřebují. Potřebují tady ale vlastně něco? „Dobrou partu lidí, co si rozumí a vzájemně spolupracuje. Je potřeba pokračovat ve stejném duchu a být nadále atraktivním zaměstnavatelem nejen z pohledu náplně práce, produktů, technologií, ale zejména z pracovní atmosféry, kterou dělá celý kolektiv zaměstnanců od operátorů až po ředitele. V práci trávíme třetinu dne a někdy i více. Měli bychom se snažit ji udělat příjemnou pro nás i okolí a pak nás to tu bude bavit,“ uzavřel ředitel závodu Roman Demuth.