Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Průmyslovka drží krok s dobou. Má modernější žákovské pracoviště

2. 2. 2023 Komerční sdělení

Průmyslovka drží krok s dobou. Má modernější žákovské pracoviště 16 snímků
Trutnovská průmyslovka drží krok s novými trendy. Neustále modernizuje vybavení pro výuku a zároveň vylepšuje žákům i zázemí. Příkladem jsou budovy pro praktické vyučování v Mladých Bukách, kde nedávno skončila rozsáhlá rekonstrukce. „Cílem bylo řešit úspory energie, ale zároveň zpříjemnit pracovní prostředí. Jsme rádi, že se to povedlo,“ vysvětluje ředitel školy Vladislav Sauer.

Podmínky na školním pracovišti se výrazně blíží dnes už běžnému komfortu v moderních českých firmách. Kromě nových oken, venkovních žaluzií a zateplení fasády a střechy instalovala škola do Mladých Buků také rekuperaci vzduchu do všech učeben, dílen a odborných laboratoří. „Řízené větrání s rekuperací zbavuje vzduch škodlivin a vytváří zdravé prostředí,“ říká Sauer.

Nejnovější technologie přitom vůbec neruší výuku, jak se někteří učitelé obávali. „Měl jsem obavy ze zvýšené hlučnosti v učebně. To se ale nepotvrdilo. Rekuperace funguje bezvadně, nastavená teplota je regulovaná přesně,“ tvrdí Zdeněk Knap, který ve škole vyučuje programování CNC strojů a robotů.

Novinkou jsou také moderní učebna pro praktickou výuku sestavování počítačů a laboratoře pro zhotovování desek plošných spojů. Vznikla rovněž moderní svačinárna pro žáky, i s kuchyňskou linkou, ledničkou a mikrovlnkou. Jak hodně škola ušetří za tepelné energie, se ukáže až za pár měsíců, po ukončení topné sezóny. „Již nyní ale víme, že došlo k výraznému zlepšení pracovního prostředí ve školních prostorách,“ oceňuje ředitel.

Rekonstrukce budov v Mladých Bukách stála 35 milionů korun. Náklady pokryly dotace ze Státního fondu životního prostředí a z prostředků Královéhradeckého kraje. Škole se dlouhodobě daří získávat z veřejných zdrojů peníze na modernizaci vybavení a zlepšení podmínek pro výuku. „V uplynulých letech to bylo přes 150 milionů korun,“ zdůrazňuje Vladislav Sauer.

Střední průmyslová škola Trutnov se zaměřuje na studijní a učební obory v oblasti elektrotechniky, strojírenství, automatizace a informačních a komunikačních technologií. Letos ji navštěvuje 590 žáků. Výuka probíhá na čtyřech detašovaných pracovištích - v jedné budově ve Školní ulici, ve dvou na Horské třídě a v jedné v Mladých Bukách. Všechna místa jsou nadstandardně vybavená. Škola má rozvinutou spolupráci s významnými firmami, např. Hitachi Energi, Kasper Kovo, Pepperl+Fuchs, TE Connectivity, Vitesco Technologies, ZPA Smart Energy nebo Siemens.

„Měřeno výsledky maturitních zkoušek dosahují naši žáci dlouhodobě lepších výsledků než je celostátní průměr výsledků obdobně zaměřených středních škol. Pro nadané žáky pořádáme odborné kroužky a podporujeme je při účasti na soutěžích. Pravidelně se v nich umisťují na nejvyšších příčkách,“ dodává ředitel školy Vladislav Sauer.