Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vzácní nováčci. Zoo získala dva samce pro chov antilop ohrožených vyhynutím

15. 2. 2023

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal dva samce na posílení chovu dvou druhů antilop ohrožených vyhynutím. Novými plemeníky by se měli stát samec antilopy koňské ze zoo Liberec a samec přímorožce šavlorohého, kterého zoo získala z Francie. Oba druhy antilop z úspěšných odchovů dvorská zoo v minulosti vrátila do Afriky.

„Sedmnáctiměsíční samec antilopy koňské Mateo by se měl stát novým chovným samcem našeho stáda,“ uvedl zoolog Luděk Čulík. Safari park nyní chová největší evropskou skupinu antilop koňských čítající 14 kusů. Zvířata žijí ve dvou stádech. Chovné stádo mohou návštěvníci vidět v pěší části zahrady, záložní skupina samců obývá poslední část afrického safari.

Dvorská zoo, která se specializuje na Afriku, dosud odchovala přes 400 mláďat antilopy koňské a patří k nejvýznamnějším chovatelům mezi světovými zoo. Kromě posilování populace antilopy koňské v Evropě odešlo mezi lety 1994 a 2008 na jih Afriky ze Dvora Králové 29 antilop koňských. „Nejvýznamnější je projekt obnovy populace ve dvou svazijských rezervacích,“ uvedla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Nový přímorožec šavlorohý jménem Macron se bude u stáda samic střídat se samcem, kterého zoo získala loni ze zoo v Lipsku v Německu. Přímorožce šavlorohé, kterých dvorská zoo nyní chová sedm, člověk v divočině zcela vyhubil. Zachránit se je podařilo díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, z nichž se zvířata postupně daří vracet do severní Afriky. „Návraty přímorožců šavlorohých jsme podpořili poskytnutím dvou samic. Ty zamířily v roce 1999 ze Dvora Králové do Tuniska,“ řekl Čulík.

Ve Dvoře Králové se dosud narodilo 145 mláďat přímorožců šavlorohých. V posledních šesti letech však byla reprodukce kvůli hledání vhodných plemeníků pozastavena.

Dvorská zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Návštěvnost zahrady loni vzrostla meziročně o 23 procent na rekordních 669 432 lidí.

(ČTK)
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové