Sobota

13. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Další zlepšení komfortu. Kraj a dráhy ukázaly Trutnovu moderní vlaky

17. 9. 2023

Další zlepšení komfortu. Kraj a dráhy ukázaly Trutnovu moderní vlaky 20 snímků
Dnes to byl především divácký tahák pro návštěvníky Dne železnice v trutnovském depu. Příští rok už to ale má být standard na tratích našeho kraje. Moderní osobní vlaky RegioFox u nás začnou jezdit příští léto.

Na jedné koleji stál vystavený vůz s názvem RegioPanter a na druhé jeho ´bratr´ označený jako RegioFox. Oba v tradičních modrých barvách Českých drah, které zajišťují železniční dopravu v našem kraji a už v příštím roce je chtějí nasadit do provozu.

„Mám velikou radost, že můžu potvrdit, že už od příštího roku začne v našem regionu jezdit šestnáct nových dieselových vlaků RegioFox a sedm elektrických RegioPanterů,“ oznámil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček těsně předtím, než s generálním ředitelem Českých drah Michalem Krapincem pokřtili nové vlaky, které v regionu začnou jezdit mezi roky 2024 a 2026.

Příchozí mohli do vozů nahlédnout a vyzkoušet si jejich komfort. Na první pohled zaujaly ukázkové vozy pohodlnými sedačkami a velkým prostorem pro zavazadla, kočárky a jízdní kola. Jsou nízkopodlažní, bezbariérové a klimatizované. Mají vlastní wi-fi síť, elektrické zásuvky a USB konektory. Přesně takové vozy budou jezdit i na zdejších tratích. „Cestující přemýšlí o tom, jakou dopravu využít,“ upozornil hejtman na nutnost neustálého zvyšování komfortu.

Moderní konstrukce vlaků je výrazně bezpečnější. Je připravená na srážky s nečekanými překážkami na trati, má několik systémů velmi účinných brzd, nejnovější vlakový zabezpečovací systém ETCS a komunikační technologie GSM-R. K bezpečnosti cestujících patří také moderní předsuvné dveře ovládané tlačítky. Zavírají se centrálně a jsou zablokované proti nečekanému otevření už před rozjezdem vlaku.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš