Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Poláci otevřeli další úsek dálnice, řidiči ho ale nemůžou využít celý

30. 9. 2023

page.Name
Poláci dokončili další kus dálnice S3. Přes 15 kilometrů dlouhý úsek z Kamienne Góry do Lubawky sice v pátek slavnostně otevřeli, tím ale důvody k oslavám končí. Na státní hranici totiž nemá dálnice na co navazovat. Stavba úseku naší D11 z Trutnova ještě nezačala.

Pro naše severní sousedy je dokončení a zprovoznění nového dálničního úseku dalším potřebným dílem do velké mozaiky. „Budujeme kompaktní silniční síť v naší zemi, v každém regionu. K dobrému rozvoji Polska potřebujeme co nejlepší dopravní spojení na severojižní ose. V souladu s našimi prohlášeními jsme vybudovali silnici S3 k polsko-české hranici,“ upozornil ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O důležitosti dálnice svědčí i osobní přítomnost polského premiéra Mateusze Morawieckého na oficiálním otevření.

Poláci se mají čím chlubit. Za 5,8 miliardy korun postavili mezi Kamiennou Górou a státní hranicí mimo jiné tři křižovatky a rovněž 21 mostů a viaduktů, které dohromady měří asi 4,5 kilometru a tvoří téměř třetinu úseku. „Bylo zhotoveno 13 průchodů pro malá a střední zvířata, 11 největších viaduktů slouží také jako dolní průchody pro velká zvířata. Postaveno bylo asi 9,3 kilometru akustických clon a přes 10 kilometrů plotů pro obojživelníky,“ upřesnilo ministerstvo infrastruktury.

Patnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice S3 sice končí přímo na hranici, ale kvůli chybějícímu napojení z něj řidiči osobních aut musí sjet o tři kilometry dřív. Kamiony musí přes Harrachov.

Český úsek od Trutnova se má začít stavět teprve na konci letošního roku. Ve stejnou dobu chtějí Poláci otevřít ještě další dva úseky dálnice - Svinoústí - Troszyn a Kamienna Góra - Bolkow. Pak budou mít S3 kompletně hotovou - bude možné po ní jet téměř 500 kilometrů od Lubawky až k Baltskému moři.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: GDDKIA Wroclav/X