Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnov otevřel kino Vesmír, nově má dva sály. Oprava přišla na 119 milionů

7. 9. 2023

Trutnov otevřel kino Vesmír, nově má dva sály. Oprava přišla na 119 milionů 49 snímků
V Trutnově dnes po dva roky trvající rekonstrukci otevřeli kino Vesmír. Rozsáhlá oprava objektu z roku 1928 stála 119 milionů korun. Nejvýraznější změnou oproti stavu před rekonstrukcí je vznik dvou sálů. Památkově chráněné kino má nové sedačky, ozvučení či promítací technologii, získalo i bezbariérový přístup. Proti původním plánům se oprava o rok protáhla a její cena vzrostla asi o 20 milionů korun.

"Už původní stavba z 20. let byla odvážná, ovšem zásahy do nosných konstrukcí provedené při rekonstrukci v 70. letech byly z hlediska statiky destruktivní. Přestože byl proveden stavební průzkum, na tyto vady bohužel nebylo možné přijít. Byly skryté zejména pod podhledy a obložením stěn," vysvětlil starosta Michal Rosa (ODS) roční zdržení stavby. Rosa, který je profesí architekt, byl i spoluautorem rekonstrukce kina. Zakázku získal ještě před tím, než se v prosinci 2021 stal starostou města.

Ve zvýšené ceně rekonstrukce se odrazilo i zdražení stavebních materiálů. Město na stavbu, kterou udělala stavební společnost BAK, získalo z Národního plánu obnovy dotaci téměř 69 milionů korun.

Velký promítací sál s názvem Modrá galaxie má kapacitu 256 diváků, dosud pojal téměř 400 lidí. Menší sál nazvaný Červený trpaslík až pro 39 diváků je určený převážně pro artová představení a podle radnice disponuje nejlepší možnou audiotechnikou. "Ve velkém sále nebylo možné toto ozvučení provést kvůli historickému stropu. Ten je jedinou zcela dochovanou částí původní stavby," uvedl starosta. Kino má po opravě větší prostory občerstvení, vyšší je kapacita toalet.

Fasáda kina má nyní místo původní červené bílou-šedou barvu a stavbaři na ni vrátili původní členění. Po domluvě s památkáři vznikly na střeše kina vývody vzduchotechniky, klimatizační jednotky a tepelného čerpadla. "Konstrukce kopíruje tvar střechy kina. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně hlučnou záležitost, na střeše budovy nebude rušit obyvatele okolních domů a současně nebude hyzdit fasádu historické budovy," uvedl Vojtěch Novotný z odboru rozvoje města.

Rekonstrukce kina byla největší letošní investicí města. Druhou největší je v srpnu zahájená rekonstrukce prosklené lávky přes ulici Na Struze, která přijde na 29 milionů korun. Celkem má letos Trutnov v plánu investice asi za 210 milionů korun.

ČTK
Foto: Miloš Šálek