Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Safari Park Dvůr Králové získal z Polska na posílení chovu dvě gepardí samice

25. 3. 2024

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Polska na posílení chovu gepardů štíhlých dvě mladé gepardí samice. Veřejnosti je oficiálně představí o velikonočních svátcích. Dosud zoo měla jeden chovný pár těchto v přírodě ohrožených gepardů, uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Safari park chová gepardy od roku 1967 a od roku 1988 je pravidelně rozmnožuje. Ve Dvoře Králové se zatím podařilo odchovat přes 70 gepardů. Posledních odchov byl v roce 2021, kdy se v zoo narodilo samici Spirit Nameri pět potomků. Předci Spirit Nameri pocházejí přímo z Afriky.

Nové gepardí samice Planeta a Appka jsou sestry. Narodily se 12. srpna 2022. "Po transportu z polského Gdaňsku zamířily rovnou do expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Transport zvládly bez větších potíží a nedlouho po příjezdu začaly i žrát. Zatím se zabydlují dobře," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Protože jsou zatím poměrně mladé, prožijí dospívání v pavilonu šelem. "Následně plánujeme spojování s naším chovným samcem," uvedla Linhart. Samce již zoologové přestěhovali ze šelmince do chovného centra u safari kempu, kde jej chovatelé pravidelně spojují se samicí Spirit Nameri.

Gepard je nejrychlejším suchozemským živočichem, na krátkou vzdálenost dokáže údajně vyvinout rychlost přesahující 100 kilometrů v hodině.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Populární je africké a lví safari, v němž lidé auty či autobusy projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673.000 lidí.

(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com