Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Zoo Dvůr získala hyeny čabrakové, zřejmě jako jediná chová všechny druhy

3. 3. 2024

page.Name
Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Jihoafrické republiky pár téměř dvouletých hyen čabrakových a jako zřejmě jediná zoo na světě nyní chová všechny čtyři druhy hyenovitých šelem. Hyeny čabrakové již prošly karanténou a adaptací v zázemí. Nyní si postupně zvykají na venkovní expozici, kde je mohou vidět návštěvníci, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Kromě hyen čabrakových zoo chová dvě hyeny skvrnité, dvě hyenky hřivnaté a samce hyeny žíhané. K němu nyní safari park hledá ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu chovnou samici.

"Ač jde o malou čeleď jen se čtyřmi druhy, jde o zvířata s velmi odlišnými nároky, které jsou v některých případech chovatelsky mimořádně náročné," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Dodala, že jednotlivé druhy hyen se od sebe liší velikostí, sociálním uspořádáním, skladbou potravy, způsobem rozmnožování i geografickým rozšířením.

Hyeny čabrakové chovají podle světové databáze ZIMS kromě Dvora Králové ještě dvě zoo v Evropě. Mimo Afriku je chová dalších pět zoo. Ne zcela prozkoumané vzájemné soužití hyen čabrakových může být podle chovatelů důvodem, proč se jejich chov v lidské péči příliš nedaří. "Spojování dospělých zvířat nezřídka končí vážnými zraněními. Samice jsou navíc v době odchovu extrémně citlivé na vyrušování," uvedla zoo.

Mladý pár ve dvorské zoo spolu vychází. "To je u dospělých hyen čabrakových v lidské péči dost výjimečné. Věříme, že vše bude podobně dobře fungovat i dál," uvedla Linhart. Chovatelé předpokládají, že s příchodem teplejšího počasí budou zvířata ve venkovním výběhu trávit stále více času.

Hyeny čabrakové se vzhledem řadí k nejvýraznějším šelmám. Vyznačují se mohutnou hřívou na hřbetě, kontrastně pruhovanými tlapami a velkýma ušima. Přední nohy mají výrazně delší než zadní. Samci jsou na rozdíl od jiných hyen větší než samice. Jejich domovinou je jih Afriky, obývají suché, polopouštní i pouštní oblasti.

Pověst hyen je podle zooložky poněkud pošramocena kvůli nepříliš dobrému obrazu v popkultuře. "Panuje o nich řada nepravd a nesmyslných mýtů. Jejich obraz u řady lidí je velmi nepřesný a hyeny a hyenky jsou pro ekologické systémy naprosto nezbytné," uvedla.

Hyenky hřivnaté mohou návštěvníci vidět vedle výběhů hyen čabrakových v pavilonu šelem. Hyeny skvrnité obývají výběh v areálu West Cape, hyena žíhaná je k vidění v Africkém safari Josefa Vágnera.

Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673.000 lidí.

(ČTK)
Foto: Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové