Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Do Krkonoš se vrátily lidové podmalby na skle vytvořené prastarou technikou

1. 6. 2024

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vrátila do Krkonoš podmalby na skle vytvořené současnými umělci prastarou výtvarnou technikou. Podmalba s motivem Nejsvětější Trojice je například v Památníku obětem hor v Modrém sedle nad Luční boudou nebo s motivem svatého Huberta u Mohyly lesnické exkurze u Husích bud nad Strážným, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podmalby od výtvarnice Zory Ponicové-Paterové lze spatřit na 15 místech v Krkonoších.

"Podmalby na skle měly v minulosti nejčastěji církevní motivy a nechyběly v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery," řekl Drahný.

Podle autorky se v minulosti obrázky svatých patronů vyrobených technikou podmalby na skle nejen v Krkonoších těšily velké úctě. "Lidé si je umisťovali v místnostech domů vedle kříže a dědily se," řekla Ponicová-Paterová.

Lidové podmalby na skle vznikaly na území Čech od konce středověku, nejčastěji ve sklářských hutích. Mezi hlavní střediska výroby skla v Čechách patřily také Krkonoše. Tato technika podle Ponicové-Paterové zažila v Čechách největší rozkvět v období od druhé poloviny 18. století do konce 19. století.

"Takzvané lidové podmalby na skle vznikly technologií malby za studena. Při této technologii tvořím kresbu temperou ředěnou vodou a vaječným žloutkem na spodní rubové straně skla, které pak ochraňuje samotnou malbu. Podmalby byly určeny primárně do vnitřních prostor. Motivy vycházely hlavně z Nového zákona a legend, nejčastěji šlo o svaté patrony a postavy Svaté rodiny," řekla Ponicová-Paterová.

Její podmalby lze vidět také na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého s motivem anděla strážného, u rozhledny Štěpánka s motivem svatého Štěpána, na Čertově hoře, kde je podmalba se svatým Prokopem, nebo na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi s motivem svatého Jiří. Podmalba s motivem svaté Máří Magdaleny byla umístěna i na Hanapetrově Pasece, s motivem římské bohyně lovu Diany u Zámečku nad Dolním Dvorem nebo obrázek se svatým Florianem na Liščí cestě u Zadních Rennerovek. Kompletní seznam míst je na webu.

"Ještě letos chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky," dodal Drahný.

Až do konce letošního října lze obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v muzeu Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. "Ty mají ale jinou autorku, etnografku a emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou," dodal Drahný.

(ČTK)
Foto: Radek Drahný