Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Dobrovolníci budou v Krkonoších o víkendu uklízet odpadky po turistech

16. 5. 2024

page.Name
Dobrovolníci budou od pátku do neděle při akci Čisté Krkonoše a Zelený Špindl uklízet odpadky, které v zimě lidé odhodili na sjezdovkách a turistických trasách. Centrem dění bude dolní stanice lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Na organizaci tradiční úklidové akce, při níž se sebere několik tun odpadu, se letos domluvily Správa Krkonošského národního parku, město Špindlerův Mlýn a Skiareál Špindlerův Mlýn.

"Cílem akce je zapojit do úklidu nejen místní obyvatele, ale všechny návštěvníky Špindlerova Mlýna, kterým není stav krkonošské přírody lhostejný," uvedl ředitel skiareálu René Hroneš. Zapojit se podle něj bude moci každý, kdo vyrazí na procházku či výlet. Sběrači odpadků od skiareálu jako odměnu dostanou jednodenní skipas na příští sezonu nebo zpáteční jízdenku na lanovku v létě.

Organizované uklízení v pátek začne v 09:30 hodin u dolní stanice lanovky na Medvědín. Sběrači tam dostanou pytle na odpadky, rukavice a mapu, kam se vydat. V sobotu bude sraz u lanovky v 09:00. V neděli již akce nebude organizovaná. Po celou dobu si ale budou moci zájemci vyzvednout pytle a rukavice také na recepci zapojených hotelů a na turistických informačních centrech v centru města. Kontejner na sesbíraný odpad bude na medvědínském parkovišti.

Krkonoše jsou nejnavštěvovanějším českým pohořím. V roce 2022 do nich přijelo rekordních více než 12,1 milionu lidí. Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou někdy označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce