Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

V Hostinném vznikne domov pro seniory za 100 milionů korun

10. 5. 2024

page.Name
V Hostinném vznikne domov pro seniory. Bude mít 56 lůžek, uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Investorem je město Hostinné, kterému kraj finančně pomůže. Senioři by se do nového domova měli nastěhovat ve druhé polovině roku 2026. Zařízení bude sloužit pro obyvatele Hostinného a okolních obcí.

"Město vynaloží ze svého rozpočtu 20 milionů korun. Výdaje ve výši 80 milionů korun pokryjí dotační prostředky kraje, případně i státu," uvedl Lechmann.

Poskytnutí krajské dotace do maximální výše 80 milionů korun projednají krajští zastupitelé na svém červnovém zasedání.

Prostory domova pro seniory vzniknou přestavbou školní budovy a přístavbou k ní ve Sluneční ulici. Projekt je připravený pro veřejnou soutěž na stavební práce. "Potřebné bourací práce jsou už hotové a na přelomu letošního a příštího roku bude možné investici zahájit," uvedl Lechmann. Stavební práce by měly skončit na jaře 2026, poté přijde na řadu vybavování nábytkem a dalším zařízením.

"V roce 2016 jsme řešili otázku, co se školní budovou ve Sluneční ulici, když ji po sloučení škol opustili žáci. Vzhledem k nedostatku pobytových lůžek pro seniory v regionu padlo rozhodnutí přestavět budovu na domov pro seniory. Pro tak investičně velký záměr jsme hledali partnera a nalezli jsme jej v Královéhradeckém kraji, který výstavbu domova finančně podpoří a formou vyrovnávací platby se bude podílet i na spolufinancování jeho provozu," sdělila starostka Dagmar Sahánková (Sdružení pro lepší Hostinné).

Domov pro seniory bude provozovat městská příspěvková organizace, kterou radnice založí. Domov bude sloužit primárně jako pobytová sociální služba pro seniory. Pokud to bude situace vyžadovat, může část kapacity sloužit i jako domov se zvláštním režimem poskytující služby seniorům s demencemi nebo jako odlehčovací služba, tedy dočasná pobytová sociální, která pomáhá rodinám pečujícím o blízké.

Na území obce s rozšířenou působností Vrchlabí, kam Hostinné spadá, je podle odborníků potřeba v nejbližších letech posílit kapacity pobytových služeb pro seniory nejméně o 77 lůžek, uvedlo hejtmanství. Proto se i ve Vrchlabí chystá nový domov pro seniory s 30 lůžky. „Do spádové oblasti Hostinného můžeme navíc počítat i část Královédvorska, které si podle propočtů vyžádá navýšení o 51 lůžek,“ uvedla náměstkyně pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce