Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

Horská služba se vrátila na hřebeny, vyráží z Labské i Slezského domu

4. 1. 2024

page.Name
Horská služba Krkonoše se po letech vrátila ve střední a východní části hor na hřebeny. Od loňského 25. prosince zasahuje nově z Labské boudy a také z polského Slezského domu v Obřím sedle pod Sněžkou. Záchranářům to umožní rychleji zasahovat při úrazech v nejvyšších oblastech Krkonoš.

Horská služba Krkonoše v zimním období drží služby zhruba na 15 místech. „Vrátili jsme služby na hřebeny hor, abychom mohli zasáhnout rychleji u nehod, které jsou z hřebene dostupnější než z údolí. V podstatě okamžitě se nám ukázalo, že toto rozhodnutí bylo správné,“ uvedl náčelník HS Krkonoše Pavel Cingr.

Od 25. prosince měli z hřebenů několik zásahů, které byly díky novým služebnám vyřešeny jednodušeji a dříve, přístup z údolí byl zatarasen stromy. „Horské službě v zimním období za ideálních podmínek trvá dostat se z údolí na hřebeny 15 až 20 minut, pokud jsou podmínky špatné, může to trvat i hodiny. Proto je důležité, abychom byli na hřebenech,“ řekl mluvčí HS Marek Fryš.

Cingr označil možnost vrátit se na hřebeny Krkonoš za neocenitelnou. „Musím v tomto ohledu poděkovat majitelům a provozovatelům obou zařízení, kde máme služby nově umístěny, Labská bouda a Slezský dům za jejich ochotu a vstřícnost,“ dodal Cingr.

Polská horská bouda Slezský dům leží v nadmořské výšce 1400 metrů nad mořem na křižovatce frekventovaných turistických tras a Labská bouda je v nadmořské výšce 1315 metrů, také v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Krkonoš.

„Na Slezském domě máme jednoho horského služebníka, který tam má k dispozici služebnu a veškerý potřebný záchranný materiál a techniku. Ve stejném režimu je to i na Labské boudě, i tam máme jednoho člena horské služby. Je to důležité pro rychlé zásahy a poskytnutí první pomoci v době, kdy je dostupnost na hřebeny vlivem klimatických podmínek ztížena,“ uvedl Fryš. V obou objektech podle něj horská služba působí na základě nájemní smlouvy o pronájmu prostor.

V části Krkonoš působí také spolek Záchranná služba vrcholky hor. Členové spolku poskytují pomoc při záchranných a pátracích akcích na hřebenech Krkonoš na vyžádání složek Integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje a neodkladnou první pomoc pro návštěvníky vrcholových partií Krkonoš, uvádí spolek na webu. Jde o soukromý projekt majitelů Luční boudy, který vznikl v roce 2014.

(ČTK)
Foto: FB Labská Bouda Krkonoše