Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Tragický pád dvou Poláků z vrcholu Sněžky byl dlouhý 900 metrů

31. 1. 2024

page.Name
Tragický úterní pád dvou Poláků z vrcholu Sněžky byl dlouhý přibližně 900 metrů. Muži ve věku 23 a 47 let se z vrcholu hory zřítili na polskou stranu takzvaným žlabem smrti do kotle Lomničky. Na následky pádu zemřeli. Ve zprávě na facebooku do dnes uvedla polská horská služba GOPR.

Záchranáři dostali hlášení o nehodě po 14:00. Do záchranné akce se následně zapojilo 22 členů polské horské služby a šest polských vojáků. Češi měli na místě čtyři záchranáře horské služby a dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby. Poláci vyslali jeden vrtulník.

"Na místě záchranáři našli těla dvou lidí, zemřeli na následky pádu z přibližně 900 metrů," uvedla polská horská služba. Muži při pádu překonali i Jubilejní cestu, která vede po severním svahu Sněžky od Slezské boudy na vrchol hory. V zimě je zavřená, když ji zasype sníh, splyne s úbočím hory. Za pomoci lan záchranáři mrtvé vyprostili ze dna kotle a převezli do Karpacze. Nikoho dalšího záchranáři v kotli nenašli.

Na Sněžce a v jejím okolí nadále platí výstraha horské služby před silně zledovatělým terénem. "Doporučujeme užití maček či nesmeků. Dále pozor na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou již řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní již tak svoji zádržnou funkci," uvedla Horská služba Krkonoše. Na Sněžce je asi 150 centimetrů sněhu.

V únoru 2022 se z vrcholu Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky mladý muž. Jeho pád po strmém zledovatělém svahu byl dlouhý téměř 400 metrů, muž ale přežil.

V lednu roku 1975 skončil obdobný pád turisty do údolí Lomničky smrtí tří lidí. Tehdy po pádu zledovatělým svahem zahynul turista i dva členové krkonošské horské služby, kteří se ho pokusili zachránit.

(ČTK)
Foto: GORP