Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

19°

Svátek má

TVN24: Ze severního svahu Sněžky se zřítili tři lidé, dva zahynuli

30. 1. 2024

page.Name
AKTUALIZOVÁNO / Na severní straně Sněžky se dnes zřítili tři lidé, dva z nich zahynuli, informuje na svých internetových stránkách polská zpravodajská televize TVN24 s odvoláním na policii v Jelení Hoře (Jelenia Góra). Turisté uklouzli na horském svahu. Na místo vyrazili záchranáři z Polska i Česka, včetně letecké záchranné služby.

Horská služba v Peci pod Sněžkou obdržela zprávu o neštěstí okolo 14:00 od polské turistky. "Oznámila pád několika osob ze Sněžky na polskou stranu do kotle (říčky) Lomniczky. Informaci potvrdil i záchranář HS vykonávající službu na Slezském domě. Na pomoc poraněným se ihned vydala šestičlenná skupina záchranářů z Pece pod Sněžkou a polské horské služby GOPR," uvedl mluvčí Horské služby České republiky Fryš.

Do sedla pod Sněžkou zamířily také tři vrtulníky zdravotnické záchranné služby z české strany a jeden polský. "Po několika minutách pátrání horští záchranáři nalezli dvě těla bez známek života. Dle prvních informací z místa zásahu se jednalo o polské turisty. Jeden z nich sklouzl z vrcholu a zastavil se zhruba 250 metrů pod Jubilejní cestou. Tělo druhého turisty záchranáři objevili až na dně údolí," uvedl Fryš.

Mluvčí polské letecké záchranné služby Justyna Sochacká řekla, že záchranáři stále pátrají po jednom nebo dvou lidech. Nejdříve je hledali z vrtulníku, nikoho však nenašli. Pak do akce vyrazili po zemi členové polské horské služby.

Horská služba v Krkonoších už před několika dny upozornila, že podmínky pro turistiku jsou náročné, protože svahy jsou zledovatělé. "Pozor také na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní svoji zádržnou funkci," uvedla.

Na hřebenech Krkonoš je 130 až 160 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. V Krkonoších byla dnes teplotní inverze, většinou slunečno, teploty se dostávaly nad nulu.

(ČTK, jš)
Ilustrační foto: archiv redakce