Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Zoo Dvůr Králové potřetí v historii odchovala medojeda kapského

16. 2. 2024

page.Name
Safari park Dvůr Králové potvrdil pozici jednoho z mála míst na planetě, kde se daří množit náročné medojedy kapské. Šelmy, které vynikají vytrvalostí, chytrostí, obrovskou silou a houževnatostí, se ve Dvoře rozmnožily potřetí, a to už na konci listopadu 2023. Teprve teď ale matka dovolila provést preventivní prohlídku. Pohlaví výjimečného mláděte potvrdí analýza DNA.

Kunovitá šelma se narodila na konci loňského listopadu. "Od té doby se matka držela stále u mláděte. Teprve teď dovolila provést preventivní prohlídku. Pohlaví výjimečného mláděte potvrdí analýza DNA," uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. Předchozí dvě odchovaná mláďata, která se narodila v letech 2020 a 2022, byli samci.

Matkou mláděte je sedmnáctiletá samice BeeBee, pro níž to byl třetí úspěšný vrh. Mláďata se jí narodila dvě, ale o jedno nejevila zájem.

Mládě s největší pravděpodobností ve dvorské zoo nezůstane a odejde do některé z partnerských zahrad. Chovný pár medojedů, samce Tysona a samici Beebee, získal safari park v roce 2020 z Velké Británie.

Rozmnožování medojedů v zajetí je podle dvorských chovatelů vzácné a chov není jednoduchý. "Medojed je svéhlavé a urputné zvíře, které je třeba neustále zabavovat a připravovat mu nové podněty. Navzdory tomu často vymyslí, jak se dostat i z těch nejlépe zabezpečených expozic," uvedla zoo.

Medojed kapský v přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením. Jejich počet však na mnoha místech rychle klesá. Žije v celé Africe a v jihozápadní Asii. Živí se drobnými obratlovci, rád si pochutná i na hlízách nebo medu. V přírodě se do podzemních hnízd divokých včel medojedi dostávají díky své velké síle a silným drápům. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se medojedů obávají i lvi. Navzdory zavalitému zjevu medojedi výtečně šplhají.

(ČTK) 
Foto: Helena Hubáčková/Safari Park Dvůr Králové