Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Dnes je Mezinárodní den rysů. Do Krkonoš se začali vracet v roce 2009

11. 6. 2020

page.Name
Mezinárodní den rysů vyhlásilo před třemi lety 11 organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe.

Návrat rysa do Krkonoš zdejší ochránci přírody začali zaregistrovat na podzim roku 2009. Jasným důkazem o jeho existenci byla stržená zdravá srna, ulovená způsobem, který v žádném lesníkovi nenechává pochyby o tom, kdo byl lovcem. Srna měla prokousnuté hrdlo, ale přitom na místě, kde byla nalezena, nebyla žádná krev. Navíc místo, kde jsme ji našli, bylo i tím samým místem, kde ji predátor ulovil.

Lovec tedy musel být natolik silný, že ji zadávil a držel na jednom místě, dokud nezahynula. Na rysa ukazuje i to, že z celé srny byla načat pouze zadní běh. Od té doby registrovali zaměstnanci Správy KRNAP jeho pobytové stopy pravidelně na různých místech Krkonoš, což jim dávalo naději, že by v Krkonoších mohli žít čtyři jedinci. V poslední letech ale četnost jeho pozorování a zachycených stop klesala. Za poslední dva roky už KRNAP žádné pozorování nemá. „Vyzýváme veřejnost, aby nás informovala, když se s rysem setká. Každé takové pozorování je velmi cenné,“ říká zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek, který je zároveň kontaktní osobou pro hlášení pozorování.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je silně ohrožený druh kočkovité šelmy. V krkonošských hvozdech byl hojný v 17. a 18. století. Od začátku 19. století byl považován za vyhynulého. V současné době brání rozšíření rysa likvidace jeho přirozeného prostředí. Domovem mu jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčené lidskou činností a lidmi málo navštěvované. Teritorium dospělého rysa závisí na úživnosti prostředí a pohybuje se od několika desítek po několik stovek kilometrů čtverečních.

Správa KRNAP, (jš)