Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Kalkulačka: Příjmy Vrchlabí se letos kvůli COVID ztenčí o desítky milionů

16. 6. 2020

page.Name
Státní rozpočet České republiky se za prvních pět měsíců letošního roku propadl do obřího deficitu 157,4 miliardy korun. Vedle vládní pomoci lidem a firmám postiženým pandemií koronaviru stojí za nejhorším výsledkem hospodaření citelný zpomalení výběru daní. Města a obce proto začínají dostávat od státu méně peněz, než při sestavování rozpočtu počítaly. Ke zvládnutí situace mají tři možnosti: čerpat rezervy, omezit či škrtnout některé investice nebo se zadlužit.

Obecní pokladny jsou z velké části plněny stanoveným procentem z příjmů ze sdílených daní (mezi ně například patří daň z přidané hodnoty, daň z příjmů právnických osob, daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti či daň z nemovitých věcí). A když jejich vybraný objem klesne, logicky se zmenší i objem prostředků, které dostávají jednotlivé obce a města na svůj provoz a investice.

Tento pokles v příjmech se během roku bude nejspíš ještě prohlubovat, protože dochází ke schvalování protikrizových opatření a v legislativním procesu jsou úpravy, kdy například u některých položek dochází k jejich přeřazování do nižší sazby daně z přidané hodnoty.

Vedle toho ještě vláda uvalila na města a kraje povinnost se podílet na části výplat finančních kompenzací živnostníkům a majitelům malých firem postižených koronavirem. Toto opatření bude znamenat i pro menší města další mimořádné výdaje v řádu mnoha milionů korun. Obcím i městům svitla naděje, že obdrží od státu mimořádnou kompenzaci na jednoho obyvatele ve výši 1200 korun. Ta však zdaleka nepokryje propad způsobený COVIDem i dodatečnými výdaji na pomoc živnostníků.

Sporná kalkulačka?
Sdružení místních samospráv sestavilo podle serveru iRozhlas.cz vlastní kalkulačku, kde se může každý občan podívat, jak se současná situace dotkne příjmů jeho města. V případě Vrchlabí by měl podle této kalkulačky celkový propad příjmů i po započtení kompenzačního bonusu letos činit zhruba 40 milionů korun.

Ministerstvo financí v reakci na zveřejněnou kalkulačku Sdružení místních samospráv uvedlo, že mu není znám její algoritmus. „I po zohlednění všech možných negativních dopadů vládních opatření na rozpočty samospráv je tedy zřejmé, že odhady jsou mnohem příznivější, než jaké účelově prezentuje SMS. Připomínáme, že SMS navíc poměřuje data nikoliv k roku 2019, ale k predikci na rok 2020, což údaje ještě více zkresluje,“ uvedlo v reakci pro iRozhlas.cz ministerstvo financí.

Odkaz na příslušnou kalkulačku je zde: https://www.smscr.cz/kalkulacka/rud/index.html

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Jiří Štefek