Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Město: Rostliny v Kačáku zajišťují čistotu vody, budou ale zredukovány

2. 6. 2020

page.Name
Velkou částí hladiny rybníka Kačák ve Vejsplachách v současné době prorůstají různé rostliny, které omezují možnosti koupání a plavání. Na tuto skutečnost poukázal minulý týden i server Vrchlabinky.cz. Vedení města na svém webu přislíbilo, že na pláži a další vstupech do vody budou tyto rostliny zredukovány.

„Rybník je živý organismus, o čemž svědčí i výskyt cerkárií v prvním roce po napuštění a sinic v roce následujícím. V současné době je třeba zajistit stabilitu mezi zarybněním a množstvím zeleně,“ vysvětluje ve stanovisku města na jeho webu místostarosta Alfréd Plašil. „Rostliny zajišťují čistotu vody, bohužel omezují pohyb plavců. Množství rostlin je závislé na čistotě vody. Čím bude voda více zakalená, tím méně rostlin ve vodě bude. Tento proces lze urychlit například zarybněním Amurem, což však pravděpodobně způsobí problémy v dalších letech,“ dodává.

Podle Plašila se město Vrchlabí po odbahnění rybníka (k němuž došlo v roce 2017) řídí plánem péče zpracovaným RNDr. Křesinou. „Dle tohoto plánu bylo provedeno, ve spolupráci s místní rybářskou organizací, zarybnění rybníka. V loňském roce již proběhl kontrolní odlov rybí obsádky. Pokračovat budeme i v letošním roce,“ dodává místostarosta.

Alfréd Plašil rovněž uvedl, že „před zahájením letošní koupací sezony dojde k mechanické redukce zeleně kolem pláže a u dalších vstupů do vody, což by mělo zlepšit podmínky pro plavání.“ V dalších letech by podle něj měla s postupným zakalovaním vody potřeba mechanické redukce zeleně klesat.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek