Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Musíme myslet na budoucnost a další generace, říká David Khol

5. 6. 2020

page.Name
Centrum Vrchlabí se vylidňuje a postupně se z něj vytrácí tradiční každodenní ruch. Ten jev se ještě urychlil a zvýraznil během pandemie koronaviru, kdy byla zavřena většina obchodů i úřadů. V polovině května podnikatel David Khol rozvířil diskuse na sociálních sítích, aby se v centru přestalo platit parkovné a podpořil se tím ruch v centru. Nepochodil. V rozhovoru pro Vrchlabinky se ho ptáme, co by mělo vedení města udělat, aby se do centra Vrchlabí zase vrátil život. V rozhovoru pak představuje některé své návrhy na to, co by se mělo změnit.

Při tomto rozhovoru sedíme v centru města. V jakém stavu se podle tebe nyní nachází?
Centrum Vrchlabí je dnes takřka bez života. Koronakrize plně odkryla dlouhodobý neřešený problém s životem ve městě. Centrum města je bez lidí a samozřejmě bez turistů. To nemůže těšit nikoho. Nyní je potřeba, aby město učinilo takové kroky, které život v centru podpoří. Je potřeba mu pomoci a vrátit sem život.

Jak by se mělo městu pomoci?
Nějakým způsobem sem přilákat místní. Aby měli důvod do centra jít. Aby si vyprávěli, jaké to včera bylo pěkné, a aby to ty druhé, kteří tam nebyli, lákalo tam příště jít také. Připadá mi, že do centra už téměř nikdo nechodí. Nemají důvod proč tam jít.

Dobře, ale co s tím? Kdo by měl vyvinout iniciativu a být aktivní?
Aktivní by samozřejmě mělo být město. Město má určité možnosti a mechanismy, kterými by se mohlo pokusit o nápravu. Jedním z nejdůležitějších úkolů je podle mě obnova zámeckého parku. Aby se tam vrátil život. Dnes tam není nic. Žádné dětské hřiště, kavárna, pódium, altán, kde by se dalo skrýt před deštěm. Je to úplně mrtvé místo. Zámecký park patří KRNAPu. Ten ho již řadu let neúspěšně nabízí městu a město ho nechce.Město ho opravdu nechce?
Město nemá o park zájem. Navýšily by se mu prostředky potřebné na údržbu zeleně a komunikací. Přitom zámecký park je neodmyslitelnou součástí centra, do kterého by měly přirozeně mířit kroky obyvatel za setkáním, zábavou a odpočinkem.

Ale centrum města není jen park, ale i obchody a pasáže. Co s nimi?
Když se povede přilákat lidi do parku jako kulturního centra města, tak obchody i pasáže obživnou. Začne tu být větší ruch lidí a tím začne být i větší zájem o obchody a obchodníci začnou opět vymýšlet, jak zákazníky přilákat na svou nabídku. Když budou kvést obchody, bude kvést i město samo.

Ale jak sem dostat lidi?
Začal bych tím nejdražším, ale podle mě tím nejdůležitějším, co trápí naše město, a tím je zámek, který dnes slouží jako kanceláře. Ty nikoho nepřilákají. Kanceláře mají být v kancelářských budovách, a ne na zámku. V tomto ohledu jsme se od dob totality nikam neposunuli. Měli bychom zpřístupnit zámek návštěvníkům. Vrátit této památce smysl. Na to není nikdy pozdě. Zámek se musí vyčistit od kanceláří. Zámek sám má potenciál přilákat do Vrchlabí dalších deset tisíc návštěvníků ročně nejen na prohlídky.

A úřady by sídlily kde?
Kdekoliv v centru. Vzhledem k elektronizaci státní správy nebude v budoucnu takový nárok na kancelářské prostory, jako je dnes. V budoucnu bude třeba šetřit na energiích. Takový předpoklad by mohla splňovat kupříkladu nová, k tomu účelu přímo projektovaná budova, ve které by byly všechny odbory a kanceláře radnice pod jednou střechou. Třeba i nová, moderní, ekologická a nízkonákladová radnice.

A teď už je na něco podobného pozdě?
Na nic není pozdě, ale vedení jakéhokoliv města by mělo mít dlouhodobou vizi a plán. Připadá mi, že právě toto Vrchlabí postrádá.

To bychom měli zámek. Co dál? Co třeba lidé, kteří by do centra nepřišli na prohlídku zámku?
Ano, teď jsem mluvil hlavně o turistech, kteří by přišli se podívat na zámek. My však potřebujeme dostat do centra také a především místní. V první řadě vrátit život do parku kulturními akcemi typu venkovních divadel, koncertů. V centru chybí klasická městská tržnice s každodenním prodejem. Těch nápadů je samozřejmě víc.

Říkáš, že město nemá vizi. Kdo by měl být jejím nositelem? Nepředpokládám, že by to měl být jen jeden člověk.
Určitě vizi nemá. Na takové vizi by se měla podílet celá řada lidí. Koncept by měl být zpracováván dlouhodobě a mělo by do něj být zapojeno co nejvíce nápadů a připomínek. Měl by být rozumný a akceptovatelný všemi, kdo přijdou na radnici v budoucnosti.


Jaký je tvůj názor na parkování v centru města a systém jeho zpoplatnění?
Na Facebooku městské policie se objevil příspěvek, že se znovu začne vybírat parkovné. Já jsem tam dal návrh, že by bylo dobré dát parkování na omezenou dobu zdarma. Člověk by si zaparkoval, rychle nakoupil a odjel. Alespoň trochu by se vyrovnaly obchodní podmínky mezi obchodními řetězci a malými obchodníky z centra.

Zkus vyjmenovat nějaké věci, které by se už mohly udělat zde v centru během léta nebo nejpozději do konce letošního roku.
Město by mohlo uspořádat takové akce, jako je kupříkladu food festival. Zapojit do toho projektu naše restauratéry. Šly by i malé regionální pivní slavnosti. Krkonošské pivní slavnosti jako takové letos nebudou a tak je tímto trochu suplovat. Také by mohli pozvat místní kapely, aby lidem zahrály. Bez vstupného. Dále by bylo jistě možné domluvit spolupráci na vystoupeních s místní ZUŠ. Její žáci by si jistě rádi zahráli před publikem, před rodiči a kamarády. Vznikalo by tím i přirozené pouto a vztah hudebníků a jiných umělců k jejich městu. Vím, že se teď těžko něco plánuje a že za 14 dní bude situace po rozvolňování pravidel jiná (rozhovor probíhal v pondělí 18. května, pozn. autora), a tak si myslím, že ta velká práce souvisí spíše s tím, co jsem říkal v úvodu. Přesněji s tou dlouhodobou koncepcí využití veřejného prostoru, který je dnes nevyužitý, a staveb nesloužících ve společném zájmu. Vidím to nejen jako občan města Vrchlabí, ale i jako člen komise cestovního ruchu.

Kolik vás tam je a kdo tam zasedá?
Komise má zhruba patnáct členů a jsou v ní zastoupeny různé zájmové skupiny. Je v ní hrozně těžké něco prosadit. Její pravomoci jsou značně omezené a její stanoviska jsou podřadná. Jsme pouze doporučující orgán.

Má smysl, aby podobné orgány vůbec existovaly?
Často o tom přemýšlím. Takové orgány jsou jistě v takové podobě zbytečné. Kdyby fungovaly efektivně a tak, jak by asi fungovat měly, tak by určitě byly přínosem. Naši volení zástupci si, zdá se, neuvědomují, že město je živý organismus, a jelikož žije, tak i umírá. Já dnes vidím, jak centrum Vrchlabí z posledních sil těžce dýchá a doufá, že mu někdo pomůže znovu na nohy. Chtěl bych, aby naše děti zase jednou rády chodily do centra města za zábavou, kulturou, do restaurací a na nákupy. Důležité je myslet nejen na dnešek, ale hlavně na budoucnost a další generace.

A úplně na závěr, jaký je tvůj názor na výstavbu bazénu?
Za posledních dvacet let se udělalo mnoho práce. Plavecký bazén je jednou z věcí, která je pro všechny a naše město určitě zatraktivní. Na další podporu návštěvnosti města zatím čekáme a doufáme, že naše volání někdo vyslyší.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek