Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Po historických milnících společnosti ARGO-HYTOS s.r.o.

18. 6. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Když se řekne Vrchlabí, vzpomenou si turisté či lyžaři na malebné městečko rozkládající se v údolí horního Labe, které je vstupní branou do centrálních Krkonoš. Pro odbornou veřejnost z oblasti strojírenství, zejména obráběcích a stavebních strojů, je stejným pojmem i TOS, HYTOS, nebo nyní ARGO-HYTOS s.r.o.

Ve své dlouhé historii má naše firma názvů dokonce ještě více, podle toho, do jakého koncernového podniku byla v dobách minulých začleněna. Co ale zůstává stále stejné, je um, poctivá práce našich zaměstnanců a posledních více než 60 let i zaměření výrobního programu, který se pružně přizpůsobuje potřebám zákazníků po celém světě.

Mnoho lidí z Vrchlabska prošlo branami našeho závodu. Střídali se u nás celé generace rodin. Máme za sebou období rozkvětu, i období, na která bychom raději co nejdříve zapomněli. Ale to je jako v životě každého z nás.

Myslím si, že je na místě poohlédnout se do minulosti a připomenout si, jak vlastně tato továrna v blízkosti Labe vznikla. Základy, na kterých stavíme, neměly se strojírenstvím nic společného. Historicky bylo povodí krkonošských řek a potoků poseto papírenskými nebo textilními podniky. Ano, i toto je náš případ.

Naše dějiny se začínají psát v sedmnáctém století. Nejprve se v místech dnešního Labitu, v letech 1667 až 1810, nacházela papírna Gabriel Ettel. Později je zde v letech 1810 až 1939, tedy v dobách největšího rozkvětu, textilní manufaktura Jerie. Budovy získávají tvar, který je vidět do dnešních dnů. V dobách okupace je civilní program nahrazen vojenskou výrobou. V této temné době je položen základ strojírenské výrobě, konkrétně jemné mechanice, při výrobě aviatických přístrojů.

Po válečném období a začlenění do skupiny TOS se zde začínají vyrábět součástky pro obráběcí stroje a od roku 1953 kompletní soustruhy. V roce 1956 došlo k významné změně výrobkového portfolia. Ve Vrchlabí začíná výroba hydraulických komponent, později funkčních celků ve formě hydraulických jednotek. Postupně se ukazuje, že výrobní prostory nejsou dostatečné, a v roce 1978 je položen základní kámen stavby nového výrobního závodu.

Jednalo se o vskutku moderní závod, který po svém dokončení v roce 1984 disponoval počítačem řízenou výrobou, autonomními vozíky, zavážením pracovišť a podobně. Zaměstnanci, kteří si navíc „fabriku“ postavili v akci „Z“ *) částečně sami, mohli být právem hrdí. Mnozí si ještě vzpomenou na parní lokomotivu, která sloužila k vytápění haly při stavbě. Postupně dochází ke stěhování z původních prostor blíže centru města, které je ukončeno teprve na začátku 90. let, kdy dochází k rozpadu koncernu TOS a privatizaci.

V roce 1992 vzniká společnost HYTOS, která následně přechází pod křídla německé společnosti FAG. O rok později dne 16. 6. 1993 kupuje společnost HYTOS náš současný většinový majitel, pan Christian Herbert Kienzle, který se zasloužil o rozvoj firmy, dostavbu další výrobní haly a etablování se na významných světových trzích.

Pevně věřím, že i přes současnou dobu, která nám všem komplikuje život, nás čeká pozitivní budoucnost. Musím poděkovat všem našim zaměstnancům, bez nichž bychom nebyli úspěšní tak, jak jsme, neušli bychom cestu, kterou máme za sebou. Děkuji jim za mimořádný přístup v této době, kdy se musíme vypořádat s koronavirem a omezeními různého charakteru, která s ním souvisí. Management firmy se snaží o to, aby pro naše zaměstnance bylo ctí být součástí týmu v modro-červených barvách, abychom byli přínosem pro město Vrchlabí, pro náš krásný, byť někdy drsný podkrkonošský kraj.

Jan Vaníček
Vedoucí oddělení prodeje 
Foto: ARGO-HYTOS s.r.o.