Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Vrchlabí loni hospodařilo s přebytkem 42 milionů korun

29. 6. 2020

page.Name
Město Vrchlabí uzavřelo svoje hospodaření v loňském roce s přebytkem ve výši 42 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky za rok 2019, kterou na svém čtvrtečním zasedání schválilo zastupitelstvo města. Příčinou velkého přebytku je skutečnost, že se nerealizovaly některé naplánované investice.

Konečné příjmy města v loňském roce činily 377 milionů a výdaje necelých 335 milionů korun. Původně schválený rozpočet přitom počítal s mnohem vyššími výdaji. „Nedošlo k uskutečnění všech plánovaných investic. U některých se například nepodařilo vysoutěžit zhotovitelskou firmu, realizace jiných se pro změnu časově roztáhla do více let,“ vysvětlil vznik přebytku pro Vrchlabinky.cz starosta města Jan Sobotka.Starosta Sobotka při bilancování stavu městských financí uvedl, že k 31. prosinci 2019 mělo Vrchlabí na svých bankovních účtech finance ve výši 185 milionů korun, z nichž je však nemalá část vázána na schválené investiční akce. Podle auditorské společnosti, která ověřovala účetní závěrku města za loňský rok, činila souhrnná hodnota majetku města přes 3 miliardy korun. Největší část z této hodnoty činilo potrubí a vodovodní infrastruktura, jejíž hodnota byla vyčíslena na 1,7 miliardy korun.

Zastupitelé se na své schůzi rovněž zabývali rozpočtovým opatřením, které reaguje na očekávaný propad příjmů v souvislosti s koronavirem. Podle posledních prognóz Vrchlabí letos kalkuluje s propadem daňových příjmů o 26,3 milionů korun. V návaznosti na tento daňový propad město některé původně plánované investice minimálně o rok odsune. „Odloží se oprava fasády základní školy v Hartě, neuskuteční se rekonstrukce stadionu Zátopkových, neproběhne oprava chodníku u vlakového nádraží či oprava mostku na Kalvárii,“ vypočítává starosta. Zároveň doporučil všem městským organizacím, aby odložily zbytné investice či nákupy. Díky těmto opatřením Vrchlabí sníží své letošní výdaje o 7,23 milionu korun.

Výsledný rozdíl tohoto rozpočtového opatření je 19 milionů korun a o tuto částku se původně měl snížit stav zůstatků na účtech města. „Tato suma nakonec nebude tak vysoká, protože v rámci daňových kompenzací pošle stát městům a obcím mimořádný bonus ve výši 1200 korun na každého trvale žijícího obyvatele. V případě Vrchlabí se tak příjmy rozpočtu navýší o zhruba 14 milionů korun a výsledné saldo rozpočtového opatření bude činit 5 milionů korun,“ doplnil starosta.Podle Jana Sobotky však není vyloučeno, že se budou muset parametry rozpočtu měnit dalšími opatřeními. Vše totiž záleží na ekonomické situaci České republiky a daňových příjmech státu, z nichž se pak výnos z některých daní přeposílá obcím a městům v rámci rozpočtového určení daní.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek, Marcel Schön