Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Špatná zpráva z lesa. Borůvky letos nejsou

6. 7. 2020

Špatná zpráva z lesa. Borůvky letos nejsou 2 snímků
Milovníci borůvek z podhůří Krkonoš si letos na svoje oblíbené lesní ovoce mohou nechat zajít chuť. Na mnoha pasekách a v nejnižších lesních partiích Krkonoš, kde jsou každoročně touto dobou keříky již obtěžkané sladkými modrými bobulkami, není letos doslova ani jedna jediná borůvka (viz přiložené fotografie).

Na přelomu dubna a května přitom byly keříky obsypané květy a slibovaly hojnou úrodu. Ta však zřejmě padla za oběť květnovým mrazům, obzvlášť tomu v noci z 11. na 12. května, kdy i v nižších nadmořských výškách na pár hodin napadl sníh a teploty klesly hluboko pod bod mrazu.

Obdobně nepříznivé podmínky pro sběr „modrého zlata“ letos jsou i na Šumavě. Lépe na tom jsou naopak například v Českém ráji, kde ve zdejších lesích během prvního prodlouženého prázdninového víkendu bylo možno potkat řadu sběračů. S prázdnou zřejmě neodejdou sběrači i v dalších níže položených regionech směrem do českého vnitrozemí.

Sběr borůvek patří mezi nejoblíbenější prázdninové volnočasové aktivity Čechů. Podle posledních dostupných statistických údajů (Zpráva o stavu lesů v České republice za rok 2018) našinci v roce 2018 nasbírali 6,2 tun borůvek v hodnotě 903 milionů korun. Když se k nim připočtou všechny lesní plody včetně hub, odnesli si Češi v roce 2018 domů lesní nadílku za více než 4,5 miliardy korun.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek