Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Opustil nás František Tůma, muž mnoha zájmů a zálib

3. 4. 2020

page.Name
V neděli 8. března zemřel ve věku nedožitých 66 let František Tůma. Byl mužem mnoha zájmů a zálib. Mezi jeho vášně patřilo malování, hudba, filmařina, fotografie, létání i astronomie a astrofotografie. Sám o sobě říkal, že je ve všem věčný amatér v klasickém antickém smyslu slova. Se svým parťákem z dob Vrchlabské televize se loučí pedagog Josef Chvalina.

Františku,

víš, jsou zprávy, kterým člověk nevěří, protože nechce. Když jsi mě s límcem elegantně vyhrnutým, ve zdání dobré kondice a pohody seznámil koncem roku se zdravotním problémem, který statečně zdoláváš, nechtěl jsem věřit. Mluvil jsi klidně, vyrovnaně, až to mrazilo.

Připomněli jsme si, jako vždy, dávnou spolupráci, když nás spojovala značka VRTV. Ve vzpomínce jsme se potěšili tou zajímavou etapou, kdy jsi vlastně tím nápadem předběhl dobu.

Byl jsi zcela určitě bohém. Takový rozsah činností se jen tak nevidí. Od vesmíru, veletočů v oblacích, přes muziku, obrazy, ke kameře, která k Tobě patřila jako fonendoskop k lékaři...

Byl jsi v tom nejlepším velký bohém na malém městě. Život jsi měl neskutečně rád, rád ho žil a užíval. A svojí kamerou jsi nám zachytil to, co jsme prožívali i my a na co bychom bez Tebe, možná, i třeba zapomněli.

Na co však zapomenout nelze, na Tebe, Františku!

Díky!

Josef Chvalina
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: archiv Vrchlabinek