Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Sobotka: Veřejnými investicemi bychom měli podpořit podnikání

9. 4. 2020

page.Name
Je jasné, že pandemie koronaviru bude mít značný dopad na hospodaření všech, včetně města Vrchlabí, říká starosta Jan Sobotka v rozhovoru pro dubnové Vrchlabinky. Město nyní umožňuje nájemcům nebytových prostor odložit splátky a o dalších opatřeních se bude průběžně jednat. Starostu těší, že zdejší lidé na novou situaci „zareagovali skvěle, přijatá opatření chápou a snaží se je dodržovat.“

O koronaviru se sice mluvilo od konce loňského či začátku letošního roku, ale zřejmě málokdo si připouštěl, že se s ním budeme potýkat i my zde. V jaké situaci nás epidemie zastihla?
Je naprosto jasné, že takovýto druh pandemie, která se dotkla významně i Evropy, nikdo z nás nepamatuje. Je ale potěšitelné, že naše společnost je vyspělá, a pevně věřím, že si s nastalou situací poradí lépe, než tomu bylo v minulosti. Vždyť v této chvíli se společnost snaží získat čas, aby mohl být vyroben lék na koronavirus – třeba v dubnu tohoto roku bude – a taktéž se usilovně pracuje na vakcíně, kterou by se mohla populace preventivně proočkovat. Třeba bude k dispozici v řádu měsíců. Prostě jsme na to lépe připraveni díky pokroku v medicíně.

Jak hodnotíte prvotní reakce Vrchlabanů na přijatá opatření a způsob, jakým se s nimi vyrovnali?
Myslím, že naši lidé zareagovali skvěle, že přijatá opatření chápou a snaží se je dodržovat. Nejlepší zkouška sounáležitosti je shánění a výroba roušek. Dále sousedská a dobrovolnická výpomoc.

Vypuknutí epidemie a následné restrikce ze strany vlády si vyžádaly krizový způsob řízení a komunikace vybraných složek integrovaného systému městské správy. Jak jste spokojen s jejich fungováním?
Z mého pohledu krizový způsob řízení funguje. Řízení ze strany státu směrem ke kraji a následně na nás probíhá velmi rychle. Je dobré, že občané mají veškeré informace v televizi dřív, než se dostanou k nám po linii krizového řízení. Jen některá opatření předběhnou reálné možnosti (například povinné roušky). Je také problém centrálního zásobování ochrannými prostředky pro policii, hasiče a zdravotníky. Je toho zoufalý nedostatek.

Bude mít současná situace nějaký dopad na letošní hospodaření města, popřípadě plánované investiční akce?
V současné době je jasné, že pandemie koronaviru bude mít značný dopad na hospodaření všech, včetně města Vrchlabí. Hloubku ekonomického propadu budeme znát, až se začneme vracet do normálního fungování. Bude záležet, jak pandemie potrvá dlouho a jak se potom postupně rozběhne hospodářství. Největší problém budou mít živnostníci a drobní podnikatelé. Město by chtělo v maximální míře zachovat schválené investice, ale nesmíme ohrozit vlastní chod města. Veřejnými investicemi bychom měli podpořit podnikání.

Chystá se město Vrchlabí nějak podpořit místní podnikatelské subjekty, například úlevou či snížením nájmu? Mohou s nějakou podporou počítat i organizátoři společenských, sportovních či kulturních akcí?
To je všechno zatím předčasné. V této chvíli umožňujeme nájemcům nebytových prostor odložit splátky a o dalším budeme průběžně jednat. Pokud poskytne stát větší daňové úlevy podnikatelům, dopadne to na příjmy města. Musíme to celkově nějak vybalancovat.

Jaké bychom si měli z této neblahé události vzít ponaučení do budoucna?
Těžko říci. Ta nákaza vznikla v Číně, stejně jako většina virových nákaz tohoto typu v minulosti. Ponaučení z toho je hlavně to, že „nic na světě nemůže býti za definitivní“, tedy že se musí počítat i s takovýmito událostmi.

Co byste vzkázal obyvatelům Vrchlabí a okolí, z nichž nemalé nyní žije ve velké nejistotě, například co se týče jejich zaměstnání nebo finančního zabezpečení?
Pevně doufám, že to společně zvládneme, i když se pravděpodobně svět po tomto zážitku změní.

Vrchlabáci o koronaviru

Probíhající epidemie koronaviru zastavila společenský, kulturní a ve většině případů i sportovní život Vrchlabanů. Řada z nich z důvodu přerušení činnosti v podnicích zůstala od poloviny března doma, stejně jako majitelé většiny obchodů. Redakce oslovila několik Vrchlabáků a položila jim tyto anketní dotazy: „Jak moc vás osobně i pracovně ovlivnila omezení způsobená koronavirem? Jak prožíváte současnou dobu?“ A co respondenti odpověděli?

Ivona Čivrná, ředitelka DDM Pelíšek
Dům dětí zeje prázdnotou, neběhají tu děti, je tu takové ticho, ze kterého vás divně mrazí. Prázdné ulice, lidé v rouškách, nedostatek hygienického materiálu, hloupost a hladovost lidí, kteří z této situace chtějí těžit, nejasné informace, polovičaté zprávy… Nic pozitivního. Jiskřičky naděje na tom všem jsou opravdové snahy obyčejných lidiček bezelstně pomáhat druhým, ať šijí roušky, nebo chodí na nákup těm, co nemohou… Proto si nepouštějme do duše špatné myšlenky a stres, mysleme dobře, pomáhejme, jak umíme, komunikujme spolu přes telefony, počítače… Ono to přejde! Přátelé, kamarádi, my ten virus zvládneme!

Michal Krčmář, biatlonista
Mám trošku výhodu v tom, že koronavir přišel až ke konci zimy… To znamená, že mě nijak výrazně neovlivnil v tréninku. V tuto chvíli mám volno po sezoně, takže odpočívám a relaxuji doma. Chystám se udělat pořádný jarní úklid v osobních věcech a jinak jsem rozkoukal seriál Rapl a občas si zahraji i na playstationu. Zatím mi domácí pobyt moc nevadí, ale pevně věřím, že situace se dá dohromady co nejdříve!

Luděk Khol, náměstek ředitele Správy KRNAP
Omezeni jsou zásadní nejen pro mne, ale pro všechny kolem. Nemohli jsme – nebo spíš jsme nechtěli vystavovat rodinu riziku – oslavit dvouleté narozeniny vnoučka. Omezení jsou v obchodech, nemůžu například nakupovat mimo potravin nic jiného. Zásadní problém vidím v totálním selhání státu v zabezpečení ochrannými prostředky pro všechny. To mě fakt šíleně štve.

Dan Kruml, knihkupec
Jako živnostník se zaměstnanci a kvůli nařízení vlády s uzavřeným obchodem, tím pádem bez tržeb, se nacházím hlavně v obrovské nejistotě. Dnes (tj. 20. března) není zatím moc jasné, zda budou nějaké kompenzace od státu, které by něco reálně řešily. A o tom, že se obchod v době postkoronavirové hned nějak rozjede, nemám iluze. Čekají nás těžké časy.

Dominik Zdržálek, fotbalista
Jelikož jsem v rekonvalescenci, tak mě se to po pracovní stránce nedotklo. Problém je, že nemohu chodit teď na rehabilitace a ke kondičnímu trenérovi, ale každý den cvičím doma, tak je to v pohodě. Z celkového hlediska si myslím, že je to taková facka pro celý svět v podobě toho, aby se lidé zamysleli a začali si vážit života a nebrali vše jako samozřejmost. Také by všichni teď měli brát ohled na ostatní a dodržovat stanovená pravidla.

Jaroslav Učík, majitel a provozovatel hospody
Pro malého živnostníka, který živí nejen sebe, ale dává práci i dalším lidem, bylo opatření vlády ranou, ze které se budeme dlouho vzpamatovávat, nejen z hlediska finančních ztrát, ale také toho, že mi jako člověku a hasiči není jedno osud druhých. Na druhou stranu chápu rozhodnutí vlády a byl bych i razantnější, protože zdraví máme jen jedno a lidi si ho neumí vážit. Možná je tato situace na jednu stranu darem, abychom si uvědomili, co je v životě důležité. 

Kristýna Tumová, provozovatelka letního kina Tripsi
Touto dobou máme jasnou představu o programu v letňáku, což se o letošním roce říct nedá. Celý filmový průmysl se zastavil, premiéry filmů jsou přesunuty až na podzim, a tím se do letních kin vůbec nedostanou. Čas strávený doma využíváme přípravou nového webu. Nepropadáme žádné panice a plně doufáme, že se brzy vše vrátí do starých kolejí.

Jakub Omrt, provozovatel Fotobedny
Samozřejmě jsme přišli o práci na několik měsíců. Dost možná až do zimy, což je velmi nepříjemné, až zdrcující. Také se bojíme o naší rodinu a blízké. Ale je potřeba v tom všem hledat i to pozitivní. Všichni na sebe teď mají víc času, který „musí“ trávit pohromadě - i když to zrovna u nás není velká změna. A všichni mají možnost po všech stránkách přehodnotit, co je a co není důležité.

Josef Matějec, zdravotník
Všichni se bojíme, hlavně o své blízké, ale pracujeme na tom, abychom mohli zase dýchat vzduch bez rouškové bariéry. Buďme k sobě ohleduplní, poslouchejme rady odborníků a výsledek se dostaví.

Martin Hák, masér
Mám to štěstí, že mě to pracovně zatím nějak neovlivnilo, protože pracuji pro belgickou společnost a hotel, kde pracuji, by byl teď zavřený, i kdyby koronavirus nebyl, a letní sezona by nám měla začít 18. června. Takže jezdím dělat nějaké údržbářské práce, hotel je prázdný a já mám plat v plné výši. Opatrujte se.


Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Marcel Schön