Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Anketa: Jak moc ovlivnila Vrchlabáky omezení způsobená koronavirem

6. 4. 2020

page.Name
Probíhající epidemie koronaviru zastavila společenský, kulturní a ve většině případů i sportovní život Vrchlabanů. Řada z nich z důvodu přerušení činnosti v podnicích zůstala od poloviny března doma, stejně jako majitelé většiny obchodů. Redakce oslovila několik Vrchlabáků a položila jim tyto anketní dotazy:„Jak moc vás osobně i pracovně ovlivnila omezení způsobená koronavirem? Jak prožíváte současnou dobu?“A co respondenti odpověděli?

Ivona Čivrná, ředitelka DDM Pelíšek

Dům dětí zeje prázdnotou, neběhají tu děti, je tu takové ticho, ze kterého vás divně mrazí. Prázdné ulice, lidé v rouškách, nedostatek hygienického materiálu, hloupost a hladovost lidí, kteří z této situace chtějí těžit, nejasné informace, polovičaté zprávy… Nic pozitivního. Jiskřičky naděje na tom všem jsou opravdové snahy obyčejných lidiček bezelstně pomáhat druhým, ať šijí roušky, nebo chodí na nákup těm, co nemohou… Proto si nepouštějme do duše špatné myšlenky a stres, mysleme dobře, pomáhejme, jak umíme, komunikujme spolu přes telefony, počítače… Ono to přejde! Přátelé, kamarádi, my ten virus zvládneme!

Michal Krčmář, biatlonista

Mám trošku výhodu v tom, že koronavir přišel až ke konci zimy… To znamená, že mě nijak výrazně neovlivnil v tréninku. V tuto chvíli mám volno po sezoně, takže odpočívám a relaxuji doma. Chystám se udělat pořádný jarní úklid v osobních věcech a jinak jsem rozkoukal seriál Rapl a občas si zahraji i na playstationu. Zatím mi domácí pobyt moc nevadí, ale pevně věřím, že situace se dá dohromady co nejdříve! Zdravím čtenáře Vrchlabinek!

Luděk Khol, náměstek ředitele Správy KRNAP

Omezeni jsou zásadní nejen pro mne, ale pro všechny kolem. Nemohli jsme – nebo spíš jsme nechtěli vystavovat rodinu riziku – oslavit dvouleté narozeniny vnoučka. Omezení jsou v obchodech, nemůžu například nakupovat mimo potravin nic jiného. Zásadní problém vidím v totálním selhání státu v zabezpečení ochrannými prostředky pro všechny. To mě fakt šíleně štve.

Dan Kruml, knihkupec

Jako živnostník se zaměstnanci a kvůli nařízení vlády s uzavřeným obchodem, tím pádem bez tržeb, se nacházím hlavně v obrovské nejistotě. Dnes (tj. 20. března) není zatím moc jasné, zda budou nějaké kompenzace od státu, které by něco reálně řešily. A o tom, že se obchod v době postkoronavirové hned nějak rozjede, nemám iluze. Čekají nás těžké časy.

Dominik Zdržálek, fotbalista

Jelikož jsem v rekonvalescenci, tak mě se to po pracovní stránce nedotklo. Problém je, že nemohu chodit teď na rehabilitace a ke kondičnímu trenérovi, ale každý den cvičím doma, tak je to v pohodě. Z celkového hlediska si myslím, že je to taková facka pro celý svět v podobě toho, aby se lidé zamysleli a začali si vážit života a nebrali vše jako samozřejmost. Také by všichni teď měli brát ohled na ostatní a dodržovat stanovená pravidla.

Jaroslav Učík, majitel a provozovatel hospody

Pro malého živnostníka, který živí nejen sebe, ale dává práci i dalším lidem, bylo opatření vlády ranou, ze které se budeme dlouho vzpamatovávat, nejen z hlediska finančních ztrát, ale také toho, že mi jako člověku a hasiči není jedno osud druhých. Na druhou stranu chápu rozhodnutí vlády a byl bych i razantnější, protože zdraví máme jen jedno a lidi si ho neumí vážit. Možná je tato situace na jednu stranu darem, abychom si uvědomili, co je v životě důležité.

Kristýna Tumová, provozovatelka letního kina Tripsi

Touto dobou máme jasnou představu o programu v letňáku, což se o letošním roce říct nedá. Celý filmový průmysl se zastavil, premiéry filmů jsou přesunuty až na podzim, a tím se do letních kin vůbec nedostanou. Čas strávený doma využíváme přípravou nového webu. Nepropadáme žádné panice a plně doufáme, že se brzy vše vrátí do starých kolejí.

Jakub Omrt, provozovatel Fotobedny

Samozřejmě jsme přišli o práci na několik měsíců. Dost možná až do zimy, což je velmi nepříjemné, až zdrcující. Také se bojíme o naší rodinu a blízké. Ale je potřeba v tom všem hledat i to pozitivní. Všichni na sebe teď mají víc času, který „musí“ trávit pohromadě - i když to zrovna u nás není velká změna. A všichni mají možnost po všech stránkách přehodnotit, co je a co není důležité.

Josef Matějec, zdravotník

Všichni se bojíme, hlavně o své blízké, ale pracujeme na tom, abychom mohli zase dýchat vzduch bez rouškové bariéry. Buďme k sobě ohleduplní, poslouchejme rady odborníků a výsledek se dostaví.

Martin Hák, masér

Mám to štěstí, že mě to pracovně zatím nějak neovlivnilo, protože pracuji pro belgickou společnost a hotel, kde pracuji, by byl teď zavřený, i kdyby koronavirus nebyl, a letní sezona by nám měla začít 18. června. Takže jezdím dělat nějaké údržbářské práce, hotel je prázdný a já mám plat v plné výši. Opatrujte se.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: archiv Vrchlabinek