Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

DOKUMENT: Restartujme naše centrum!, vyzývají zástupci opozice

21. 5. 2020

page.Name
Vytvořit městem sponzorované poukázky, které by bylo možné uplatnit u malých podnikatelů se sídlem ve městě k nákupu jejich produkt. Nabídnout veřejný prostor vrchlabským sdružením, kulturních institucím či neziskovkám, aby se v centru zpívalo a tančilo. Začít ihned jednat se správou Krkonošského národního parku o využití prostoru zámeckého parku. Tyto a další návrhy na oživení centra a podpory zdejších živnostníků obsahuje dokument „Restartujme naše centrum!“, který vypracovali zástupci opozičního hnutí Vrchlabí do toho!, rozeslali jej Radě města a zastupitelům a chtějí jej projednat na příštím zasedání zastupitelstva města. Přinášíme vám plné znění tohoto dokumentu.

Ve Vrchlabí jsme vždycky byli hrdí na to, jak je naše centrum živé, plné obchodů, restaurací a různých živností. Že se v něm rádi procházíme, nakupujeme, setkáváme se. Že se v něm líbí také návštěvníkům našeho města a že jeho atmosféru si rádi užívají i obyvatelé okolních měst a obcí. Taky jsme si zvykli na – ve srovnání s městy obdobné velikosti – nesamozřejmou kvalitu a rozmanitost služeb, za kterou můžeme vděčit i turistům, kteří se u nás během letní i zimní sezóny stavují na cestě do hor, aby se najedli a nakoupili.

Obě funkce našeho centra, být živé a atraktivní pro místní i pro turisty, spolu těsně souvisí. Bude to tak ale i poté, co živnostníky tak drsně zasáhly ekonomické dopady epidemie? To, že spoustu služeb, věcí a zážitků si umíme zajistit na internetu, víme už nějakou dobu, ale poslední dva měsíce nabral tenhle trend obrovské tempo. Utvrdili jsme se v tom, co jsme tak trochu tušili – že nebýt návštěvy úřadu, doktora nebo knihovny, „do města“ vlastně nemusíme a nepotřebujeme. Naše centrum ale potřebuje nás a my zase je. V konkurenci supermarketů, e-shopů a online seriálů totiž může nabídnout jedinečnou věc: atmosféru. Jen díky ní budeme chtít v našem centru trávit čas, díky ní budou prosperovat i ti, kteří ho dělají živé a atraktivní – místní živnostníci, podnikatelé a organizátoři komunitních a kulturních akcí.

Významná sleva na nájemném v městských prostorách nebo dočasné parkování zdarma jsou pro začátek bezva kroky, ale to nestačí. Je jasné, že ekonomický výhled, který obcím předpovídá významný výpadek daně z příjmu, nutí malá města k opatrnosti. Vláda ale pomoc živnostníkům realizuje jen neochotně a v podstatě vyzvala obce, ať se o své živnostníky postarají samy. Vrchlabí bude muset po opadnutí pandemie významně investovat do místní ekonomiky a podpory svých občanů. 

Jak můžeme naše centrum pomoct restartovat jako obyvatelé? Jednoduše: neodepsat ho. Zajít do něj, dát si něco dobrého, vzít tam svoje známé a příbuzné, uspořádat (zatím třeba malou) sousedskou akci. Jak mu můžeme pomoct jako samospráva? Dát šanci nápadům, které můžou přitáhnout lidi zpátky do centra. Podpořit ty, kteří chtějí takové nápady realizovat. My jsme se rozhlédli po jiných městech, co všechno pro záchranu svých center podnikají. Zeptali jsme se místních živnostníků a aktivních sousedů. Diskutujeme s Vrchlabáky na sociálních sítích – a je vidět, že jim na oživení našeho centra opravdu záleží. Co bychom tedy měli rychle udělat?

  • Dát veřejný prostor v centru k dispozici restauracím a obchodům, aby bez překážek a zbytečných omezení mohli být se svojí nabídkou blíž k lidem. Nabídnout plochu náměstí TGM například pro venkovní sezení restauracím a občerstvení.

  • Oslovit ty, kteří pravidelně i občas prodávají na trzích na náměstí. Rozšířit nabídku farmářských a řemeslných trhů a udělat trh s nabídkou čerstvých potravin a výrobků ne jednou za 14 dní, ale dvakrát týdně. Nabídnout jim něco navíc, aby chtěli ve Vrchlabí zase prodávat a snažili se vylepšit svou nabídku a nabízet příjemnější ceny.

  • Nabídnout veřejný prostor vrchlabským sdružením, školám, kulturním institucím, neziskovkám a aktivním lidem, aby se přes léto alespoň dvakrát týdně v centru hrálo, zpívalo, vystupovalo, vařilo nebo vzdělávalo. Hledat nápady a lidi, propojovat, povzbuzovat.

  • To vše zdarma. Teď není doba, ve které by veřejný prostor měl samosprávě vydělávat – prominout poplatky za užívání veřejného prostranství pro podnikatelské a nepodnikatelské účely do konce roku 2020.

  • Vytvořit městem sponzorované poukázky (vouchery), které lze uplatnit u malých podnikatelů se sídlem ve městě k nákupu jejich služeb nebo produktů.

  • Podpořit restaurace a hospody tím, že až do konce prázdnin budou moct místní obyvatelé shromažďovat účtenky, ze kterých bude vylosovaný určitý počet těch, které město konzumentům proplatí.

  • Zaměřit se na málo známá a opomíjená místa centra, uspořádat několik zajímavých výstav i s vernisážemi přímo na ulici.

  • Začít ihned jednat se Správou KRNAP o využití prostoru zámeckého parku, včetně nové zábavně-naučné stezky a dalších aktivit pro rodiny s dětmi. Najít místa, která mohou lidé volně využívat (např. na pikniky).

  • Doplnit hlavní ulici a obě náměstí mobilní zelení a vodními prvky, díky kterým bude atraktivnější i během horkých letních měsíců.

Těch nápadů je ve chvíli, kdy čtete tyhle řádky, mnohem víc. Dejte plán restartu centra dohromady s námi! Přehled návrhů a diskuzi k nim najdete na facebookové skupině Restartujme vrchlabské centrum, můžete nám napsat na vrchlabidotoho@centrum.cz. Plán chceme projednat na nejbližším zastupitelstvu města na konci června, abychom se do něj jako vrchlabská samospráva mohli hned pustit. Základní ekonomická poučka praví, že veřejné programy na podporu oživení jsou důležité a podstatná je přitom rychlost. Čím rychleji se podaří všechny aktivity rozhýbat, tím větší optimismus a pozitivní energii to vzbudí. Naše centrum se nevzpamatuje samo. Víc než kdy dřív je potřeba ho systematicky rozvíjet jako živé místo setkávání, abychom za pár let mezi regály outletů a supermarketů na výpadovce z města nezjistili, že už jsme ho vlastně opustili. Rychlý budíček je na místě, je za pět minut dvanáct. Společně to ale zvládneme.

(PS: Redakce Vrchlabinek oslovila všechny členy Rady Města Vrchlabí s žádostí o reakci k této výzvě, k připomínkám k ní či formulování vlastních návrhů řešení. Odpovědi radních zveřejníme příští týden)

Lukáš Teplý, Jan Kulhánek, Martin Bartoš, Leoš Zvoníček, Ivo Farský, Jana Michlová, Jiří Jebavý (Sdružení Vrchlabí do toho!)
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Restartujme naše centrum!