Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

GLOSA: Na pivo v jégrovkách aneb Nejvěrnější hosty ani zima neodradí

17. 5. 2020

page.Name
Když byly v pondělí 11. května otevřeny u restaurací zahrádky, byla to radost převeliká. Jak mezi provozovateli gastronomických zařízení, tak i jejich tradičními návštěvníky. A však ti, kteří pravidelněji sledují předpovědi počasí, tušili, že tato radost ještě projde tvrdou zkouškou a bude se u ní drkotat zuby.

Přestože bylo v ono pondělní dopoledne ještě slunečno a teplo, s postupujícím dnem už ideální kulisy vzaly za své. Úderem 15. hodiny z nebe začaly padat proudy vody a do noci teplota seskočila o 20 stupňů. Na horách mrzlo a padal sníh. V úterý se pak lidé probudili do rána, které by kalendářně odpovídalo dni zhruba o dva měsíce nazpět. Ze skříní opět vyndávali péřovky a čepice, přestože o dva dny předtím se chodilo v kraťasech a tričku.

Pro hospodské to byl pořádný šlehanec. Když už po dvou měsících otevřeli alespoň povolené zahrádky, stihli si lidé u nich v pondělí dát první kávy, obědy či piva. V úterý by u toho zřejmě zmodrali.

V následujících dnech už se počasí umoudřilo, ale že by bylo nějaké velké teplo, to by člověk opravdu neřekl. Přesto na některých místech, například na Střelnici, se začala návštěvnost zvyšovat. Lidé sice byli zabaleni do bund, ale očividně to nikomu nevadilo. Spíš bylo znát a vidět, jak jsou rádi, že opět mohli zajít do svého oblíbeného podniku.A nejen to. Svojí návštěvou pomáhají provozovateli, kterému ze dne na den stát zakázal dělat, co umí a vydělávat si na svoje životní potřeby, co nejdříve se vrátit do starých zaběhaných kolejí. Tento vztah je projevem sounáležitosti ale i vzkazem, že si dotyční nepřejí, aby provozovatel skončil. Třeba i proto, že svoji práci umí, dělá ji dobře a hosté chtějí, aby po tvrdém koronadirektu neskončil, ale pokračoval i nadále. Nebudeme si nalhávat, že po celém Česku budou desítky možná stovky takových případů.

S nastupujícím víkendem se počasí už výrazně zlepšilo, přesto po pátečním setmění se z hor přitrousila zima a kdo si vzal na pivo jégrovky nebo zimní bundu neprohloupil. Ale i takových lidí bylo dost. Ani zima je neodradila. Věřme, že v dalších dnech už se počasí zlepší natolik, že teplé oblečení na minimálně půl roku uklidíme do sklepa. Teď je před námi jiný úkol, pomoci našim oblíbeným restauracím a hospodám, aby se na to nevykašlaly a byly tu s námi i nadále. Je to potřebný tmel naší společnosti. Ale nejvěrnějším hostům se to připomínat nemusí. Ti to prokázali už v minulých dnech, které přinesly takovou zimu, že by se za ni ani únor stydět nemusel.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Ilustrační foto: Jiří Štefek