Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Radnice protestují. Nařízená podpora živnostníků je připraví o peníze

26. 5. 2020

page.Name
Na vrchlabské radnici a radnicích či obecních úřadech v dalších stovkách měst a obcí v celé České republice dnes visí černé vlajky. Svaz měst a obcí ČR tímto krokem protestuje proti zákonu, podle kterého se mají samosprávy a kraje podílet na výplatě kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) či společníky malých firem, kteří byli postiženi pandemií koronaviru. Reálně totiž hrozí, že rozpočty obcí skrze toto opatření přijdou letos až o 11 miliard korun, další až 4 miliardy zmizí z rozpočtu krajů.

Protestní akce „Černý den pro obce a kraje“ se koná právě dnes, jelikož začíná schůze Poslanecké sněmovny, na které se budou poslanci znovu zabývat tímto zákonem. Ten jim totiž před několika týdny vrátil Senát s požadavkem, aby kompenzace postiženým živnostníkům a majitelům firem byly vypláceny bez dopadu na rozpočty samospráv a nikoliv ze sdílených daní, jejichž výše ovlivňuje objem prostředků, které dostávají samosprávy.

Zástupci samospráv nezpochybňují nutnost pomoci firmám a OSVČ zasaženým krizí, ale poukazují na omezenost svých rozpočtů, ze kterých ještě ubraly i ekonomické dopady epidemie.

„Dejme za samosprávy společně najevo, že ve snaze udržet investice v našich obcích a krajích jsme zůstali sami. Je naším společným úkolem pomoci rozhýbat regionální ekonomiku, ovšem tak výrazný zásah státu s dopadem na obecní a krajské rozpočty nemohou samosprávy samy zvládnout. Formu protestu záměrně volíme jako tichou, která adekvátně odpovídá současné situaci. O podporu tohoto tichého protestu rovněž žádáme všechny kraje v České republice,“ píší signatáři ve výzvě.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek