Středa

24. července 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Rodina disidenta Pavla Wonky dostane odškodné 2473 korun

6. 5. 2020

page.Name
Rodina disidenta Pavla Wonky, který zemřel 26. dubna 1988 ve vazbě a jenž je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, dostane jako odškodné 2473 korun. Stát pozůstalým uhradí pouze ušlou mzdu za tři týdny nezákonného věznění Pavla Wonky, za smrt ale jeho bratr Jiří Wonka další odškodné nedostane. O případu informovala Česká televize.

Podle názoru ministerstva spravedlnosti nemá Jiří Wonka na odškodnění nárok, protože k němu jeho bratr neměl v době své smrti vyživovací povinnost. „Jediné odškodnění, které je stát ochotný vyplatit, je náhrada ušlého výdělku za dobu věznění. Celkové odškodnění 2473 korun ale stát určuje podle částek stanovených v roce 1990, kdy byla zcela jiná mzdová a cenová hladina,“ uvedl pro Českou televizi advokát pozůstalých Lubomír Müller.

Advokát míní, že vláda má možnost, aby výši částky za den věznění, která nyní činí necelých 84 korun, upravila nařízení, a prý na to upozorňoval i ministerstvo spravedlnosti. „Někteří rehabilitovaní považují přiznané odškodnění za výsměch a odmítají ho převzít. Naposledy jsem se v této věci obrátil na ministryni spravedlnosti loni v listopadu. Odpověď jsem zatím neobdržel,“ dodal.

Pavel Wonka je považován za posledního politického vězně v komunistickém Československu, který zemřel ve vězení. Režimem byl odsouzen celkem třikrát, například i za to, že se v souladu s tehdy platným zákonem pokusil kandidovat ve volbách v roce 1986 jako nezávislý kandidát do České národní rady. Třetí uvěznění pro nedodržení podmínek ochranného dohledu se mu stalo osudným. Zahájil hladovku a ve vězení zemřel pro celkové vyčerpání organismu v důsledku nedostatečné lékařské péče.

Jeho pohřeb 6. května 1988 byl zřejmě největším a nejmasovějším smutečním aktem v poválečné historii Vrchlabí. Odhady hovoří o zhruba 2000 přímých účastníků, mimo jiné i signatářů Charty 77, členů Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných, Jazzové sekce a disidentů, ale i zástupců osmi západních velvyslanectví. Událost natáčela vedle Státní bezpečnosti i západoněmecká veřejnoprávní televize ARD. Po roce 1989 byl Pavel Wonka plně rehabilitován a v roce 2013 obdržel in memoriam medaili Za zásluhy.

Někteří publicisté či historikové (například Petr Zídek v Lidových novinách či režisérka Libuše Rudinská ve svém dokumentu „Pavel Wonka se zavazuje“) v minulých letech však poukazovali na rozporuplnost osobnosti Pavla Wonky (například skrze jeho snahy o vstup do KSČ či údajnou spolupráci se Státní Bezpečností).

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Máslo