Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Žalý láká po celý rok. Turisty i sportovce

5. 5. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Mohutný vrch Žalý patří k dominantám krajiny obklopující Vrchlabí. Působí doslova jako magnet a přitahuje návštěvníky, turisty i sportovce v jakémkoliv ročním období.

V zimě se na jeho svazích mísí tisíce lyžařů, v květnu se Žalý stává cílem tradičního výstupu a v létě i na podzim je zde možno zahlédnout četné pěší turisty a cyklisty, nebo sběrače hub a lesních plodů. Žalý není jen tradičním cílem pro domorodce, ale i pro turisty a návštěvníky zdaleka. Ti mohou využít pohostinnosti a domáckého prostředí Herlíkovic, které se nalézají na samém úpatí tohoto čarokrásného i drsného kopce. K dispozici mají navíc i ten luxusní pocit, že je na samotný vrchol může kdykoliv za pár minut vyvézt sedačková lanovka.

Vrch Žalý, tyčící se nad Herlíkovicemi, se člení na Přední a Zadní Žalý, přičemž známější je prvně jmenovaná část. Je krásně viditelná při pohledu z podhůří a na jejím vrcholu se zároveň nachází rozhledna. Z ní je také nejlepší panoramatický rozhled po Krkonoších a při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až do míst vzdálených i mnoho desítek kilometrů odsud, například na dominanty Českého ráje či Ještěd.

Nejstarší zmínky o rozhledně se datují do roku 1836, přičemž prvním použitým materiálem pro její výstavbu bylo dřevo. Později dřevěné trámy byly nahrazeny železnou konstrukcí a stavba se vzepjala do výše patnácti metrů. V roce 1892 byla na popud Jana Harracha rozhledna přebudována na kamennou, ale již dva roky předtím byl v její blízkosti vystavěn hostinec. Rozhledna je nyní vysoká 18 metrů a na její vrchol vede 89 schodů.

Harrachem vybudovaný hostinec na přelomu 19. a 20. století vyhořel a na jejím místě vznikla nová dřevěná restaurace, která sem byla přenesena z Jubilejní zemské výstavy v Praze. Toto pohostinské zařízení však během druhé světové války zaniklo a na svém původním místě „ožilo“ až v roce 2009, kdy byla vystavěna jeho kopie.

Turistická sezóna v Herlíkovicích není omezena jen na zimu, kdy jsou zdejší svahy pokryté bílou peřinou. Naopak dlouhé letní dny zalité sluncem nabízejí celý vějíř možností, jak aktivně strávit zdejší pobyt.

Vedle nepřeberného množství pěších turistických tras, startujících přímo v údolí, mají turisté možnost nechat se vyvést lanovkou na Žalý a odsud dále pokračovat na Benecko, do Špindlerova Mlýna, na Horní Mísečky či další místa. Stejné trasy mohou hosté absolvovat na kolech či elektrokolech. Neméně vzrušující a adrenalinový zážitek nabízejí jízdy na koloběžkách, které startují u horní stanice lanovky. Zájemci mají na výběr hned z několika zhruba hodinových tras dle náročnosti.

V širším okolí se pak nachází celá škála míst, kam lze autem vyrazit na výlet nebo kde je možné strávit den, když se právě počasí nepovede. Zkrátka v Herlíkovicích si každý přijde na své a zdejší prostředí nabízí kulisy pro ideální dovolenou. Zabaví se malí i velcí,  aktivní sportovci i zážitkový turisté, kteří hledají relax a odpočinek.

Aktuální informace o harmonogramu lanovky najdete na webu www.herlikovice.cz