Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Jabloně či hrušně. Krnap vrací ovocné stromy zpět do krajiny

20. 11. 2020

page.Name
Starých ovocných stromů v krajině ubývá, a proto v průběhu letošního podzimu Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pokračovala v podpoře výsadeb ovocných stromů do naší krajiny. V ochranném pásmu národního parku došlo k obnově extenzivního sadu ve Vítkovicích a k doplnění alejí v okolí města Vrchlabí. Zaměstnanci správy parku vysadili 50 mladých stromků zejména jabloní, ale též hrušní, slivoní či třešní.

Nové stromky budou mít vedle produkce chutných plodů i funkci záložní populace genofondu starých ovocných odrůd, které využívali naši předci už za první republiky. Extenzivní ovocné sady a aleje v naší krajině mají významnou roli pro druhy živočichů a rostlin vyhledávající biotopy lesostepního charakteru, dotvářejí krajinný ráz a neméně důležitá je i jejich kulturní hodnota a rekreační využití.

"Naše snaha o zachování těchto starých ovocných pokladů i pro další generace tímto ale nekončí. V případě, že vlastníte pozemek na území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma, který je vhodný pro výsadbu stromů a máte zájem o vytvoření extenzivního sadu, aleje, remízu a podobně, budeme rádi, pokud nás budete kontaktovat: Ing. Jakub Fišera, 499 456 728, jfisera@krnap.cz," stojí ve výzvě Správy KRNAP.

(Správa Krkonošského národního parku)