Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Nové omezení v obchodech: od středy 15 metrů čtverečních pro osobu

17. 11. 2020

page.Name
Epidemiologická situace se sice zlepšuje, přesto vláda rozhodla o omezení počtu nakupujících v obchodech. Od středy pro sebe musí mít jeden nakupující prostor 15 metrů čtverečních. Po pondělním jednání kabinetu to na tiskové konferenci oznámil průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zástupci obchodníků nařízení kritizují.

Počet pozitivních klesá, ve školství se rozvolňuje, ale v obchodech se naopak přitvrdí. Omezí se počet nakupujících. Nové nařízení je součástí protipandemického systému PES, upozornil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Bude upravena plocha, kterou musí mít kolem sebe v obchodech každý zákazník. Čísla se týkají zákazníků, nikoli zaměstnanců,” prohlásil.

Obchodníci ale nařízení kritizují. Obávají se, že se něj nestihnou připravit. Navíc se domnívají, že opatření bude mít opačný efekt, než očekává vláda, a riziko nákazy se naopak zvýší. Vzroste mobilita lidí, hrozí panické nákupy, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Od středy se mění také maximální provozní doba obchodů. Nově se prodlouží o hodinu do 21:00. Bude tak sjednocena se začátkem zákazu vycházení.

(pac, tz-mzrc)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml