Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-4°

Zítra

-3°

Svátek má

Škoda Auto zrušila kvůli pandemii koronaviru šesté noční směny

5. 11. 2020

page.Name
Automobilka Škoda Auto zrušila kvůli pandemii koronaviru šesté noční směny, takzvaná flexikonta. Žádaly o to odbory kvůli upevnění zdraví zaměstnanců, uvedl ve čtvrtek ve svém aktuálním vydání týdeník Škodovácký odborář. Firma tak nebude vyrábět na plnou kapacitu. Už dřív oznámila, že počítá s výrobními omezeními.

Směny navíc jsou zrušené zatím do konce listopadu. "Flexikonta zabíjejí volný čas zaměstnanců, kteří unavení po noční směně nemají ani dva dny v týdnu pro rodinu. To způsobuje dlouhodobou přepracovanost, únavu a samozřejmě to oslabuje i jejich imunitu," uvedl týdeník.

Odbory se chtěly zrušením flexikont vyhnout dalšímu šíření nákazy mezi zaměstnanci. "A hrozbě zastavení výroby, které by pro všechny bylo katastrofou," uvedl týdeník.

Flexikonta představují šestou noční směnu navíc v patnáctisměnném systému. "Ve vícesměnných systémech, jako je například osmnáctisměnný v Kvasinách, takový problém odpadá, byť samozřejmě práce v něm není nijak příjemná," uvedly odbory.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721.900 vozů. Jde o meziroční pokles o 21 procent. Důvodem poklesu bylo výrazné narušení trhů společně s výpadky ve výrobě, způsobené uzavřením českých výrobních závodů na 39 dní ve druhém kvartálu, a to kvůli pandemii koronaviru. Tyto výpadky se v České republice již do konce roku nepodaří nahradit, uvedla už dřív automobilka.

Škodě Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty.

(ČTK)
Ilustrační foto: ŠKODA AUTO Storyboard